Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Temmuz 2021

Canlılar Kaç Gruba Ayrılır Bunlar Nelerdir?

Bu yazımızda canlılar kaç gruba ayrılır bunlar nelerdir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

En küçük canlılık özelliği gösteren birime hücre denir. Canlılar hücrelerden oluşur. Hücre, organellerden oluşur. Her canlının hücresi canlılık özelliğine göre farklı farklıdır. Canlıların sınıflandırılmasında canlılık özellikleri dikkate alınır.

 

Canlılar dört gruba ayrılır. Bunlar;

*Hayvanlar

*Bitkiler

*Mantarlar

*Mikroorganizmalar

Hayvanlar iki gruba ayrılır. Omurgalı ve omurgasız hayvanlar bu grupları oluşturur. Bitkiler, çiçekli ve çiçeksiz bitkiler olmak üzere ikiye ayrılır. Mantarlar, zehirli ve zehirsiz olmak üzere ayılır. Mikroorganizmalar içinde bakteriler, virüsler, tek hücreliler de bulunur.

Canlı grupları arasında insan, hayvanlar grubunda incelenmektedir. Omurgalılar sınıfında, memeliler bölümünde yer alan insan, en gelişmiş canlıdır. Canlıların sınıflandırılması, biyolojik açıdan incelemeleri kolaylaştırır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Anonim dedi ki:

  Daha yazıyorum inşallah hoca beğenir

 2. Anonim dedi ki:

  Olum yalan atmayın sadece adamı sevindirmek için yapıyorsunuz bana hoca kızdı hepsi senin yüzünden bunu çıkarsana insanlatın notunu düşürüyorsun ayıptır yasa

 3. Kübra dedi ki:

  Canlıların sınıflandırılması konulu bir proje ödevim vardı bu konuyu ödevimde kullandım ve inanır mısınız öğretmenim çok beğendi tabi ki sayenizde puanım da çok yüksek oldu :)

  1. Anonim dedi ki:

   sizin sayenizde ödevimi kolayca yaptım teşekkür ederım:)

Yorum Yaz