Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Ekim 2020

Canlılar İçin Suyun Önemi Nedir

İnsan vücudunun %70’ini su kaplamaktadır yani vücudumuzun büyük bir kısmını su oluşturmaktadır. Canlıların yaşamlarını sürdürebilmeleri için suya ihtiyaçları vardır. Öyle ki; canlılar su olmadan hayatlarını hiç bir şekilde devam ettirememektedir.

100564Su olmayan ortamlarda bitkiler yaşayamaz ve solar. Tarım faaliyetlerinde ürün yetiştirebilmek için su en önemli unsurdur. Eğer su olmazsa tarım faaliyetleri başarılı olmaz ve ürünler susuzluktan kurur. Bunun sonucunda da insanların beslenmesi için gerekli olan besinler üretilemez.

Su, insan vücudunda bir çok fonksiyonu düzenlemektedir. İnsan vücudundaki kirli maddeler ve toksinler suyun yardımıyla dışarı atılır. Bununla birlikte insanların temiz ortamda yaşayıp beden temizliğini yaparak sağlıklı yaşaması için de su olmazsa olmaz bir unsurdur. İnsanlar besin tüketmeden yani beslenmeden 5 hafta yaşayabilmektedir ancak susuz kalan bir insan en fazla 12 gün yaşayabilmektedir. Çünkü vücuttaki su eksikliği insan vücudunda ciddi hastalıklara davetiye çıkarır. Romatizma ağrılarına sebep olan su eksikliği bununla birlikte böbreklere zarar verir ve böbrek yetmezliğine kapı açar. Bu nedenlerden dolayı da yetişkin bir insanın günde 2 ile 2,5 litre arasında su içmesi kaçınılmaz bir gerekliliktir.

Su sayesinde insan derisi nemlenir ve hamile bayanlar doğum yaptıktan sonra aldıkları kiloları vücutları çatlamadan verebilirler. Ayrıca su sayesinde vücut sıcaklığı dengelenir ve havanın çok sıcak olduğu zamanlarda vücuttaki su kaybı en aza indirgenir ve en önemlisi de yemekten sonra insan vücudunun besinleri hazmedebilmesi için suya ihtiyacı vardır.

Canlılar İçin Su Neden Önemlidir Konusundaki Yorumlarınızı Yorum Alanından Bize Yazabilirsiniz. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz