Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Mayıs 2022

Canan Dağdeviren Kimdir Neyi Bulmuştur İcat Etmiştir

Değerli öğrencilerimiz Canan Dağdeviren neyi icat etmiştir ve Canan Dağdeviren hayatı hakkında kısaca bilgi vereceğiz.

Canan Dağdeviren Kimdir, Sivaslı ve Adanalı bir ailenin kızı olarak 4 Mayıs 1985 yılında İstanbul – Üsküdar’da dünyaya gelmiştir. İki erkek kardeşi bulunmaktadır. 5 yaşındayken babasının hediye ettiği Marie Curie’nin hayatını anlatan kitabı okuyarak bilime olan ilgisi artmıştır. Pierre Curie’nin yaptığı çalışmaları takip etmeye başlayarak ondan ilhamla önemli buluşlar elde etmeye başlamıştır.

İlkokul ve ortaokul hayatından sonra Kocaeli’nde bir Anadolu lisesine başlamıştır. Ne yazık ki 1999 depremi nedeniyle eğitimi yarım kalmıştır. Adana’da kardeş okulda Anadolu lisesi hayatına devam etmiştir. 2003 yılında Hacettepe Üniversitesi’ni kazanmıştır. Ankara’da hayatına devam etmeye başlamıştır. 2007 yılında Hacettepe Üniversitesi’nin Fizik Bölümü’nden mezun olmuştur.

Sabancı Üniversitesi’nde de Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bölümü’nü bitirmiştir. 2009 yılında bu bölümden de mezun olarak hayatına devam etmiştir. Burs kazanarak ABD’ye gitmiştir. ABD’de tam burslu bir şekilde Malzeme Bilimi ve Mühendisliği alanında doktorasını tamamlamıştır.

Fizik, kimya, kimya, tıp, elektrik – elektronik alanlarında araştırmalar ve deneyler yaparak giyilebilir, katlanabilir teknik kıyafetler geliştirmeye başlamıştır. Deri üstüne yapıştırılabilir elektronik cihazlar da icat etmeye başlamıştır. Hala MIT’de çalışmalarını sürdürmekte ve Harvard’da da üyeliği bulunan genç bir araştırmacı olarak Türkiye ve dünya için en önemli insanlardan biri konumundadır.

Canan Dağdeviren Neyi Bulmuştur: Cilt kanserini teşhis eden cihaz, giyilebilir kalp pili en önemli buluşları arasında bulunmaktadır. Piezoelektrik en önemli ilham kaynaklarından biri olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Necla dedi ki:

    Ben çok beğendim ellerinize sağlık

Yorum Yaz