Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Çanakkale Zaferi İle İlgili Deneme Yazısı

Bu yazımızda Çanakkale Zaferi ile ilgili deneme yazısı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı’na bir Alamn kurnazlığı ile katılmak zorunda kalan Osmanlı Devleti, İttifak Devletleri tarafında savaşmıştır. İtilaf Devletleri’nin Osmanlı Devleti’nin geniş coğrafyası üzerindeki işgal saldırıları birçok yerde cephe açılmasına neden olmuştur.

 

Birinci Dünya Savaşı’nda açılan en önemli cephelerden biri de Çanakkale Cephesi’dir. Çanakkale Boğazı üzerinde kurulan cephe aynı zamanda İstanbul Boğazı’nı da müdafaa etmekteydi. İstanbul, Osmanlı’nın başkentiydi.

En kesif ordular boğazdan saldırarak Rusya’ya yardım götürmek ve başkenti işgal ederek Osmanlı’yı savaş dışı bırakmak istiyorlardı. Dünya’nın her yerinden akın akın Çanakkale Cephesi’ne gelen Müslümanlar, vatan, din, namus uğruna şehadet olmaya yemin ediyordu.

Çanakkale Cephesi savaşın en yoğun olarak yaşandığı yerlerden biridir. Bu nedenle Çanakkale Savaşı olarak bilinir. Karada ve denizde gerçekleşmiştir. Yaklaşık bir yıl sürmüştür. Osmanlı Devleti’nin askerleri amansız bir mücadele içinde savaşmışlardır.

Çanakkale’de savaş haricinde insani yardım ve faaliyetler de devam etmiştir. İnsanlığın savaşta bile ölmesine izin vermeyen Osmanlı Devleti, bu cepheden zaferle ayrılmıştır. Zafer, imanlı yüreklerin ve iman kuvvetiyle bezenmiş ellerin bileğinde gerçekleşmiştir.

Çanakkale’de 250 bin cephede, 150 bin de hastanelerde olmak üzere 400 bin Müslüman şehit olmuştur. Tarihin en kanlı savaşlarından biri olan Birinci Dünya Savaşı’ndan mağlup olarak çıkmayan Osmanlı, Çanakkale Cephesi’nde büyük bir zafer kazanmıştır.

Böyle bir zaferden sonra “Çanakkale Geçilmez!” diyerek Müslümanlar gücünü vahşi batıya göstermiştir.

Çanakkale Zaferi İle İlgili Deneme Yazısı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Eyüüp Ensar Doğan dedi ki:

  bencede çok güzel rnek olarak yazabiliriz

 2. türk kızı dedi ki:

  çok güzel

 3. türk kızı dedi ki:

  müthiş bir yazı çok güzel

 4. Yonca dedi ki:

  Neden katılmak zorunlu ki ya saçmalık

  1. türk kızı dedi ki:

   sonuçta toprakları gidecek vatanını kaybedecek aynı duygu sen tahmin bile edemesin aynı şey bizim ülkemizede oluyordu ama insanlar yani biz meydanlara çıkarak hain darbe girişimi olumlu gitmedi türkiye zaferle ayrıldı anlasana işte bu yüzden

   1. iyilik isteyen kız dedi ki:

    Elinize sağlık çanakkale ile ilgili deneme kısa ve çok güzel olmuş, öğretmen beğendi, sınıfın en çalışkanı ve güzeli benim bu arada :)

 5. emir dedi ki:

  tesekkurler

 6. Mehmet ayaz dedi ki:

  18 Mart Çanakkale Zaferi İçin Okulumuz Öğrencilerinden Oluşan Koro ve Müzikal Etkinliğimizi Gerçekleştiriyoruz. Ben de Bu yazıyı okuyacağım :)

Yorum Yaz