Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2018

Çanakkale Zaferi ile İlgili Bilgi Kısaca

Çanakkale Savaşı Hakkında Genel Bilgi ve Yazılar hakkında bilgi kısaca, Çanakkale Zaferi ile İlgili Bilgi Kısaca.

Osmanlı devleti genel olarak I. Dünya Savaşı sırasında başarısız olmuş olsa da burada çok önemli bir zafer kazanmıştır hatta tarihin en büyük zaferlerinden birini kazanmıştır ve o da Çanakkale Zaferidir. Dünya üzerinde yaşanmış en kanlı savaşlardan olan Çanakkale savaşı İngiltere ve Fransa’nın itilaf devletleri içerisindeki diğer müttefikleri olan Rusya’ya yardım götürme amacıyla Çanakkale Boğazı üzerinden geçme isteği sebebiyle yaşanmıştır.

İtilaf devletlerinin burada bir diğer amaçları da Osmanlı devletini savaş dışı bırakarak İttifak devletleri ve Almanya’nın savaşı bir an önce kaybetmesini sağlamaktır. Rusya’yı Kafkasya cephesinde rahatlatmak için 1915 senesinin 18 Mart gününde Çanakkale Boğazı’na donanmalarla geldiler.

Ancak deniz savaşlarında başarısız olan İtilaf devletleri Gelibolu yarımadasına asker çıkartarak kara savaşına geçmiştir.

Mustafa Kemal başında olduğu birlik ile birlikte Conkbayırı’nda, Arıburnu’ndan karaya çıkan düşmanı 1915 senesinin 25 Nisan gününde durdurdu. Böylece albaylığa yükseltilerek ödüllendirildi.

1915 senesinin 6-7 Ağustos günlerinde General Harrington ve emrindeki İngiliz askerleri tekrar saldırdığında Anafartalar zaferi kazanılmak üzereydi. Çünkü Anafartalar Grubu Komutanı Mustafa Kemal kahraman Türk askerinin başındaydı. 9-10 Ağustosta ilk zafer kazanıldı. Sonrasında Kireçtepe ve 2 Anafartalar zaferleri sırasıyla 17 Ağustos ve 21 Ağustosta geldi. Bu savaşlar sırasında toplamda 253 bin askerimiz şehitlik mertebesine yükseldi. Bunların çoğu daha eğitim çağında insanlarımızdı. Haklı zaferimiz onların elinden gelmişti. 19-20 Aralık ve 8-9 Ocak günlerinde düşman İngiliz ve Fransız askerleri sırasıyla Anafartalar, Arıburnu ve Seddülbahir’den çekildi.

 

Çanakkale Zaferi ile İlgili Bilgi Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. tuba dedi ki:

    çok güzel, siteye teşekkürler hep buradan bakıyorum, çanakkale zaferi ile ilgili bilgi kısa ve umduğum gibi güzel olmuş yıldızlı beğendim, bu arada okulun hem en güzel ve hem de en çalışkan öğrencisiyim, okuyanlara kapak olsun. :)

  2. doğa dedi ki:

    süper öğretmen çok beğendi kısa ve öz

Yorum Yaz