Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Kasım 2020

Çanakkale Savaşının Önemi

Çanakkale savaşının önemi nedir, Çanakkale savaşının önemli sonuçları konularındaki yazımızı sizler için hazırladık.

1914-1918 seneleri arasında gerçekleşen dünyanın en büyük felaketlerinden birisi olan 1.dünya savaşına katılan Osmanlı Devletinin, bu kaybedilen savaşta başarı gösterdiği ender cephelerden biri olan Çanakkale savaşını sizlere anlatacağız.

İtilaf devletleri, boğazları ve Marmara kıyılarını ele geçirerek Osmanlıyı savaş dışı etmek ve Rusya’ya yardım götürmek istiyordu.

Çanakkale boğazına dayanan İngiliz ve Fransız donanmaları, Türk mevzilerini ateşe tutmaya başlamışlardır. Ancak Türk topçuları sayıca az olmalarına ve güçsüz olmalarına rağmen üst düzey bir kahramanlık sergileyerek boğazı İtilaf devletlerine mezar ettiler. Mart 1915 tarihinde Gelibolu yarımadasına asker çıkaran itilaf devletleri, denizde kazanamadığını karada kazanma niyetindeydi. M.kemal komutasındaki 19. kolordu kendilerinden sayıca üstün olan düşmana karşı, Anafartalar, Arıburnu ve Conkbayırında kahramanca bir mücadele verdi ve savaşı kazandı.

İngilizler boğazı geçememişlerdi.

Çanakkale kara ve deniz savaşlarında elde edilen başarılar sonucunda Rusya savaştan çekildi. M.Kemal adını tüm dünya duydu , savaş yaklaşık 2 sene daha uzadı. Bu büyük zaferi bizlere bahşeden M.Kemal ve kahraman askerlerimizi saygıyla anıyoruz.

 

Çanakkale savaşının önemi hakkındaki yorumlarınızı sitemizde paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz