Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2020

Çanakkale Savaşı’nın Kazanılmasında Milli Birlik Ve Beraberliğin Rolü Nedir?

Bu yazımızda Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında milli birlik ve beraberliğin rolü nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Çanakkale Cephesi, Birinci Dünya Savaşı cephelerinden biri olarak tarihte en önemli cephe olup tarihe geçmiştir. Osmanlı Devleti’nin başkent topraklarının korunması için açılan cephede Çanakkale müstakil bir savaş çapında mücadelenin verildiği yer olmuştur.

Çanakkale Cephesi’ndeki savaşa Osmanlı Devleti tebaasında bulunan birçok millet katılmıştır. Türkler, Kürtler, Araplar, Acemler, Arnavutlar, Boşnaklar, Abhazalar ve diğer Müslüman halkları hilafet makamının talimatı ve milli birlik ve beraberlik duygularıyla hareket ederek cephede görev almıştır. Binlerce kişinin şehit olduğu savaşta düşman hezimete uğratılmış ve zafer kazanılmıştır. Milli birlik ve beraberlik duygu ve düşünceleri pekişmiş, huzur ve barış ortamı uzun süre devam edecek şekilde kurulmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gani dedi ki:

    Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasında milli birlik ve beraberliğin rolü o kadar büyüktür ki. O dönemlerde halk canla başla cepheye yardım götürmese, silahı alıp koşmasa asla bu galibiyet elde edilmezdi.

Yorum Yaz