Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ekim 2018

Çanakkale Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi

Çanakkale Zaferinin Türk ve Dünya Tarihi Açısından Önemi hakkında bilgi kısaca, Çanakkale Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi.

1915 senesinin 18 Mart gününde kazanılan Çanakkale Zaferi I. Dünya Savaşı’ nın en önemli zaferlerindendir. Tarihin en büyük savunma savaşı olan Çanakkale Savaşı zaferle kazanıldığında Türkler dünyada saygınlık kazanmıştır ve mücadelelerinin haklı olduğu görüşü yaygınlaşmıştır.

Dünyada pek az yer boğazların stratejik önemi kadar stratejik öneme sahiptir. Ekonomik ve askeri olarak tüm tarih boyunca önemini yitirmeyen ve Avrupa ile Asya’yı birbirine bağlayan boğazlarımız bugün de büyük öneme sahiptir. Tüm dünya ticareti ile ilişkili halde olmak ve yüksek askeri manevra kabiliyetine sahip olmak anlamına gelen boğazlar tüm dünya ülkelerinin ilgisini çekmiştir ve onlar tarafından sahip olunmak istenmiştir. Çanakkale Savaşı işte bu boğazlarımızı düşmanın hain emellerinden kurtarmamız açısından büyük önem taşımaktadır. Türk ve Dünya tarihi bu savaşın Türk zaferi ile sonuçlanması sayesinde bambaşka bir şekilde yazılmaya devam etmiştir.

Canı pahasına Çanakkale’yi savunan mehmetçiklerimiz en güzel mücadele örneklerinden birini sergilemiştir. Bu mücadele ruhu milli birlik ve beraberlikten gelmektedir. Türk milletinin verdiği özgürlük mücadelesi pek çok millete milli mücadele fikrini aşılamıştır. Sömürgelik altında bulunan ülkeler baş kaldırmıştır.

Savaşlar kazanıldıktan sonra sıra ülkeyi kurmaya gelmiştir. Ancak pek çok subay ve yedek subayımız savaşta şehit düştüğü için eğitilmiş insan sayısı az kalmıştır. Bu yüzden eğitim alanında inkılaplar yapılmış ve bu alana büyük önem verilmiştir.

I. Dünya Savaşı’nın uzamasını sağlayan en önemli gelişme Çanakkale Zaferidir. İtilaf devletleri Rusya’ya gereken yardımı götüremeyince savaş uzamıştır. Bu durum ekonomik açıdan dünyanın yönünü belirlemiştir. Avrupa savaş sanayisine, ABD ve Japonya da sanayiye yönelmiştir. Bu ülkeler günümüzde ekonomisi çok gelişmiş ülkelerdir ve hep o zamanlar yaptıkları yatırımın sayesinde bu duruma gelebilmişlerdir.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin kurulabilmesi Kurtuluş Savaşının kazanılmasıyla ve Kurtuluş Savaşının kazanılması Çanakkale Savaşı’nın kazanılmasıyla mümkün olmuştur. Bu bakımdan burada şehit düşen askerlerimize ve Atatürk önderliğinde birbirine kenetlenen tüm milletimize şükranlarımızı sunmamız gerekir.

images

 

Çanakkale Savaşının Dünya Tarihi Açısından Önemi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz