Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Temmuz 2018

Çanakkale Savaşı Hazırlıkları

Çanakkale Savaşına Hazırlıklar hakkında bilgi kısaca, Çanakkale Savaşı Hazırlıkları.

1911-1912 yıllarında Afrika topraklarını İtalya’ya, 1912-1913 yıllarında ise Rumeli topraklarını Balkan devletlerine kaptıran Osmanlı Devleti kötü durumdaydı.

Özellikle Rumeli’nin 500 senelik Osmanlı hakimiyetini yitirmesi, İstanbul’u açık bir tehdit altına sokmuştu. Siyasi olarak yalnız olan Osmanlı devletinin böyle bir durumda kalması işten bile değildi.

İşte Osmanlı Devleti bu tarihlerde hem siyasi yalnızlığını sonlandırmak hem de kaybettiği toprakları geri almak peşindeydi.

Sonrasında 1. Dünya Savaşı patlak verdi ve Osmanlı yukarıda bahsedilen amaçlarını gerçekleştirmek için üçlü ittifak içine girmek gibi acele bir karar aldı. 1914 senesi yazına kadar Osmanlı devleti küçümseniyordu. Fakat Çanakkale zaferinden sonra itilaf devleti Osmanlı’yı küçümsememesi gerektiğini anladı.

Jeopolitik açıdan çok önemli bir bölge olan Gelibolu Yarımadası hareket sahası olarak seçildi. Burasının jeopolitik açıdan önemli olması Boğazlar, Güney Rusya ve tüm Karadeniz kıyılarının açık denizlere açılan tek noktası olması ile ilgiliydi. Burası kapatılırsa itilaf devletlerinden olan Rusya ağır bir yara alırdı çünkü yardım gelemezdi. Hammadde kaynağı iyi olan fakat sanayi ve mali imkan açısından sınırlı olan Rusya’nın buradan gelecek yardıma ihtiyacı vardı. Churchill, İngiliz Bahriye Nazırı, böylece burası üzerinden Rusya’ya yardım etmeye karar vermiştir.

1914 senesinin Aralık ayında Türk Sarıkamış harekatı başlamıştı. Bundan da istifade etmeye çalışan itilaf güçleri Çanakkale üzerinden Rusya’ya yardım götürme kararı aldı. Bunun için burayı geçmeleri gerekti ve bunun kolay olacağına inanıyorlardı. Böylece Çanakkale Boğazına donanma gönderildi fakat kahraman Türk Ordusunun zaferi ile karşılaştılar.

indir

 

Çanakkale Savaşı Hazırlıkları Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz