Web sitemize hoşgeldiniz, 01 Aralık 2020

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgi

Çanakkale savaşı hakkında kısaca bilgi hakkında bilgi kısaca, Çanakkale savaşı hakkında bilgi

Çanakkale Savaşı, I.Dünya Savaşı’nın yapıldığı yıllarda 1915-1916 yıllarında Osmanlı Devleti ile İtilaf Devletleri arasında yapılan bir savaştır. Savaş Çanakkale’nin Gelibolu Yarımadası’nda yapıldığı için deniz ve kara mücadelelerini kapsamaktadır. Mustafa Kemal Çanakkale Savaşı boyunca savaşılan cephelerden Arıburnu, Conkbayırı, Anafartalar ve Kilitbahir’de önemli başarılar göstererek savaşa yön vermiştir. Zor durumda olduğu halde Çanakkale’de savaş veren askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” diyerek savaşın ne kadar önemli olduğunu ve canları pahasına mücadele etmeleri gerektiğini ifade etmiştir.

İtilaf Devletleri, Çanakkale’de mücadele eden askerlerimizi zorlasa da başarı elde edememiş ve geri çekilmek zorunda kalmıştır. Savaşın galibi Türk askerleri olsa da iki taraf da çok büyük kayıplar vermiştir.

Askerin kazanması için büyük bir ruhla mücadele etmesini isteyen Atatürk, askerlerine “Ben size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum.” demiştir. Türk askeri de varını yoğunu ortaya koymuş ve Anafartalar, Conkbayırı, Kilitbahir, Arıburnu cephelerinde Türk tarihine geçen büyük başarılara imza atmıştır. Cephe gerisindeki halkın da destekleriyle Çanakkale Savaşı galibiyetle sonuçlandırılmıştır.

Sonuçta İtilaf Devletleri saldırılarında başarısız olmuşsa da iki taraf da önemli kayıplar vermiştir.

22592-8f1902652a585948ce178efd86a2eb23

Çanakkale Savaşı Hakkında Kısa Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Hemen Paylaşabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz