Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2021

Çalışmak Ve Başarmak İle İlgili Kompozisyon

Bu yazımızda çalışmak ve başarmak ile ilgili kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İnsan hayatı sürekli olarak mücadeleyle geçer. Hayat mücadelesi temel ihtiyaçlar doğrultusunda hayatta kalma mücadelesiyle başlar ve geçim derdiyle devam eder. İnsanlar bu vetire içerisinde birçok hayati şeyler yaşarlar.

İnsan fıtratı gereği çalışkan bir varlık olmak zorundadır. Çünkü akıl, irade, karar, fikir gibi özelliklerin insana has olduğu ve şuur olarak insanın mükerrem bir varlık oluşu, insana bu mesuliyeti ve mükellefiyeti yüklemektedir.

Çalışmak ve çalıştığının karşılığını alarak başarmak fiilleri insan ömründe belli bir zamanı aşarak, sabır, sebat, azim, arzu, disiplin, direnç, emek, gözyaşı gibi karşı konulamaz fedakarlıklar istemektedir. Çalışkanların sırf çalışkan olma özelliğinden dolayı başarıya ulaştıkları söylenemez.

Başarıyı elde etmek, parça parça ona varacak bütünü birleştirmekle mümkündür. Bu da manevi özelliklerin insanın ruh dünyasında bir dirence dönüşmesiyle mümkündür. İnanmak, başarmanın yarısıdır. Bu nedenle insan kendini nakıs görmemelidir.

İnanmak tarlasını bir hedef doğrultusunda süren insanlar, başarıya ulaşırlar. Hedef koymak, uygulamalar yapmak, sürekli ve planlı hareket etmek, az da olsa sık çalışmak ve zinciri kırmadan hedefe ulaşmak çalışkanlığı, başarıyı getirir.

Başarı, zaman ve emek fedakarlığı ister. Zaman insanın en kıymetli hazinesidir. Bu nedenle karşılığının başarı olarak alınacağına inanmak, insanı çalışkanlık maharetiyle başarıya ulaştıracaktır. Zaman değerliyse başarı da onun kadar değerlidir.

Başarmak, insana ve insanlığa faydalı olduğu sürece kıymet kazanır. Bu nedenle hedef koymak ve o hedef doğrultusunda azimle çalışmak, başarının sırrını ortaya koyar.

Çalışmak Ve Başarmak İle İlgili Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Su dedi ki:

    Biraz daha açık olabilirsiniz

  2. gülşah dedi ki:

    Türkçe öğretmenim çalışmak ve başarmak ile ilgili kompozisyon yazmamı istedi. İnternette araştırma yaparken bu yazıyı buldum ve çok güzel bir ödev çıkardım.

Yorum Yaz