Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Haziran 2018

Çalışmak ile İlgili Deyimler ve Anlamları

Aşağıda çalışmak ile ilgili deyimler ve anlamları kısaca olarak ele alacağız.

Deyimler, dilde anlatımı zenginleştirmek ve anlamı derinleştirmek için kullanılan daha çok mecaz olarak oluşturulan ve kinaye içeren kelime grupları olarak kullanılmaktadır. Deyimler, daha sonradan yazıya aktarılmıştır. Deyimlerin kullanılmasında bazı ağız farklılıkları olsa da anlam bakımından farklılıklar yaşanmamaktadır. Deyimler bölgeden bölgeye ya da ülkeden ülkeye değişmektedir.

Çalışmak ile ilgili deyimler ve anlamları şu şekildedir:

*Ekmeğini kazanmak: Hayattaki ihtiyaçları doğru ve dürüst yollardan karşılamak için düzenli bir işte çalışarak geçimini sağlamak anlamında kullanılmaktadır.

*Ekmeğini taştan çıkarmak: Doğru ve dürüst yollardan çalışarak çok zor şartlarda da olsa geçimini sağlamak için sabretmek ve kazanç elde etmek anlamında kullanılmaktadır.

*Geceyi gündüze katmak: Bir şey işin çok çalışmak, haddinden fazla çalışmak, gece ve gündüz her an çalışır vaziyette olmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır.

*Aklını yormak: Bir konu hakkında çok çalışmak, çok düşünmek, sürekli o konuyu düşünmek ve çözüm yolu bulmak anlamına gelen bir deyim olarak kullanılmaktadır.

*Amaç gütmek: Bir şeyin gerçekleşmesi için çok çalışmak, zaman ayırmak, sürekli bir işi düşünmek ve onun için çalışmak anlamına gelen bir deyimdir.

*Baş koşmak: Bir işi gerçekleştirmek için kararlılıkla çalışmak anlamına gelen bir deyimdir.

*Baş koymak: Bir işin gerçekleşmesi için kararlılıkla çalışmak anlamında kullanılan bir deyimdir.

Çalışmak ile İlgili Deyimler ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. orkun dedi ki:

    Çalışmak ile ilgili deyimlerin neler olduğunu sordu öğretmenimiz ben genel olarak atasözlerinde iyiyim bir kaç atasözü söyledim meğer deyim soruyormuş öğretmenim aklıma hiç bir şey gelmedi yarın buradan öğrendiklerimi söyleyeceğim.

Yorum Yaz