Çalışmak ile İlgili Atasözleri ve Anlamları

Aşağıda çalışmak ile ilgili atasözleri ve anlamları kısaca olarak ele alacağız.

Atasözleri, atalarımızın engin tecrübeleri ve derin gözlem yetenekleri sayesinde söylemiş oldukları eğitici, öğretici, nasihat edici ve ders verici sözler olarak sözlü kaynaklar arasında bulunmaktadır. Atasözleri sonradan yazıya aktarılmıştır. Atasözleri yöresel olarak farklılıklar içerse de bu farklılıklar ağız farklılıkları olup anlam farklılıkları içermemektedir.

Çalışmak ile ilgili atasözleri ve anlamları şu şekildedir:

*İşleyen demir pas tutmaz: Çalışan insan becerilerini kaybetmez aksine güçlenir anlamına gelen bir atasözü olarak kullanılmaktadır.

*Yazın çalışan, kışın gülüşür: Rahatlık anlarında rahatını bozanlar zor durumlarda rahat eden kimseler olurlar anlamına gelen bir atasözü olarak kullanılmaktadır.

*Yazın başı pişenin kışın aşı pişer: Belli zorluklara katlanarak çalışan insanların rahata ereceklerini haber veren bir atasözü olarak kullanılmaktadır.

*Akşamın işini sabaha bırakma: Çalışırken aksaklıklar yaşanmaması için her işin zamanında yapılmasını öngören bir atasözü olarak kullanılmaktadır.

*Fakirlik ayıp değil, tembellik ayıp: İnsanların fakir olması değil, çalışmayarak tembel hayatı yaşamaları ayıptır anlamına gelen bir atasözüdür.

*Nasihat istersen tembele iş buyur: Tembel insanlar çalışmadıkları gibi çalışan insanlara ancak akıl verirler anlamına gelen bir tenkit atasözü olarak kullanılmaktadır.

*Adamın iyisi iş başında belli olur: İnsanların çalışkanlıkları ancak ortaya koydukları işlerle belli olmaktadır anlamına gelen bir atasözü olarak kullanılmaktadır.

Çalışmak ile İlgili Atasözleri ve Anlamları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

2 yorum

  1. ben şahsen çok beğendim, çalışmayla ilgili atasözleri kısa ve özenle hazırlanmış, emeği geçenlere teşekkürler, hem çok zeki hem de çalışkan biri olarak herkese öneririm. :)

  2. İşleyen demir pas tutmaz. Allah çalışmayanı sevmez. Çalışana Allah verir. Akan su yosun tutmaz. Benim bildiğim çalışma ile ilgili atasözleri bunlar. Bunları da eklemek istedim belki yardımcı olur.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.