Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Mart 2021

Çaka Beyliği Hakkında Kısa Bilgi

caka-beyÇaka Beyliği kurucusu olarak bilinen Çaka Bey, 1071 Malazgirt Savaşının ardından günümüzde İzmir olan Smyrna dolaylarında hakimiyet kurarak sonunda da bağımsız bir beylik kurmuş ve yönetmiş olan 11. yüzyıl’da tarih sahnesine çıkan Selçuklu hükümdarı ve Türk denizcisidir.

Türk tarihinde ilk donanması Çaka Bey oluşturmuştur. Bu nedenle de tarihteki ilk Türk amiral de Çaka Bey olarak bilinmektedir.

1070 Malazgirt savaşının ardından Çaka Bey, Bizans ve Peçenekler arasındaki amansız mücadeleyi fırsat bilerek 1081 senesinde Bizans’ın hakimiyetinde olan günümüzdeki İzmir olan ve o günkü ismi ile “Smyrna” bölgesini 8.000 askeri ile ele geçirmiştir. Ardından ise buradaki Rum ustalardan faydalanarak 40 parçalık bir donanma meydana getirmiştir. Yani Türk tarihine baktığımızda 1081 senesinde İzmir ve dolaylarında beylik kuran ilk Türk denizcisi Çaka Bey’dir.

Beyliği kurduktan sonra Bizans üzerine bir çok sefer düzenleyen Çaka Bey, Bizans seferlerinin birinde ne yazık ki esir düşmüştür ve İstanbul’da esir olarak bir süre yaşamak zorunda kalmıştır.

Çaka Bey donanmasını kurduktan sonra Bizans İmparatorluğu’na bir çok seferler düzenlemiştir. Bu seferler sonucunda Ege adalarının bir bölümünü hakimiyeti altına almıştır.

Çaka Bey, Balkanlarda bulunan Peçenekler, Kuman Türkler ve Anadolu Selçuklu Dervleti ile anlaşma yaparak Bizans’a karşı ortak bir saldırı hazırlamıştır fakat Bizans İmparatorluğu bu planı erken fark etmiştir bu durum sonucunda da Çaka Bey ve Anadolu Selçuklu Devleti hükümdarı I. Kılıçaslan arasını açıp öldürtmüştür.

1093 senesinde Bizans İmparatorluğu’nun İzmir’i alması ile Çaka beyliği yıkılmak durumunda kalmıştır.

Çaka Beyliği Hakkında Bilgiler Vikipedi Konulu Yazımız Hakkındaki Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. ceren dedi ki:

    arkadaşlar size tafsiye ederim

  2. ceren dedi ki:

    teşekür ederim ders zamanı yesss

Yorum Yaz