Web sitemize hoşgeldiniz, 25 Ocak 2021

Cahit Arf’ın Hayatı ve Çalışmaları

Aşağıda Cahit Arf’ın hayatı ve çalışmaları kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizde birçok alanda yetişmiş ve tarihte önemli bir yer edinmiş bilim insanları bulunmaktadır. Bilimsel bilginin değerini ortaya koyan ve ülkemizin gelişmesinde ve ilerlemesinde önemli katkıları olan bilim insanları arasında bulunan isimlerden biri de Cahit Arf olarak bilinmektedir.

11 Ekim 1910 yılında Selanik’te doğmuştur. Balkan Savaşları sırasında yaşadığı toprakları terk ederek İstanbul’a taşınmak zorunda kalmışlardır. İstanbul’da eğitim ve öğretim hayatına başlayan Cahit Arf, İzmir’de de lise hayatına devam etmiştir. Lise hayatında hocalarının yönlendirmesi ile geometri ile tanışarak hayatını değiştirecek kararlar almaya başlamıştır.

1928 yılında devletin verdiği burs imkanıyla hak ederek burs kazanmış ve Fransa’ya giderek eğitim hayatına devam etmiştir. Fransa’daki eğitimini iki yılda tamamlayarak başarı göstermiş ve fotoğraf alanında da ilgisini yoğunlaştırmaya başlamıştır.

İstanbul’a geldikten sonra İstanbul Üniversitesi’nde ders vermeye başlamıştır. Daha sonra arkadaşlarının baskısıyla Almanya’ya giderek Göttingen Üniversitesi’nde çalışmalar yapmaya ve ders vermeye başlamıştır. Cahit Arf burada Arf Halkaları teorisini geliştirerek önemli çalışmalar yapmıştır.

Cahit Arf, 1963 yılında Türkiye’nin en değerli bilim insanlarıyla birlikte TÜBİTAK’ı kurmuştur. Türkiye’ye dönüşüyle birlikte çeşitli çalışmalar da yapmıştır. bilimin gelişmesi ve ilerlemesi için mücadele etmiştir. 26 Aralık 1967 yılında Cerrahpaşa Hastanesi’nde vefat etmiştir. Cahit Arf, eserleri ve teorileriyle günümüzde de hala bilinmekte ve anılmaktadır.

Cahit Arf’ın Hayatı ve Çalışmaları Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. hasret dedi ki:

    harika, selam arkadaşlar okul siteniz vallaha billaha çok hoşuma gitti, deftere geçirdim Cahit Arf’ın Hayatı ve Çalışmaları ödevimi yaptım, bu arada okulun en güzel ve çalışkan kızıyım kıskanmayın :)

Yorum Yaz