Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Haziran 2021

Cahit Arf Kimdir Ne Yapmıştır?

Aşağıda Cahit Arf kimdir ne yapmıştır kısaca olarak ele alacağız.

1910 yılında Selanik’te dünyaya gelen Cahit Arf, sultani denen liselerin ilk ve orta kısımlarına devam etmiştir. Lisenin orta kısmına geldiğinde üst düzey matematik sorularını çözmeye başlayınca ailesi ve hocaları tarafından fark edilmiştir. Eğitimine devam etmesi için Fransa Paris’e gönderilmiştir.

Fransa’daki eğitimini normalden daha kısa sürede bitiren ve ülkesine dönen Cahit Arf, Avrupa’ya gönderilecek olan talebelerin arasında bulunarak başarı gösterip tekrar Fransa’ya gitmiştir. Fransa’da bilim insanlarıyla meşhur okullarda eğitim ve öğretim hayatını devam ettirerek öğrenimini tamamlamıştır.

Yüksek öğreniminden sonra Türkiye’ye dönerek Galatasaray Lisesi’nde hocalık yapmaya başlamıştır. İstanbul Üniversitesi Matematik Kürsüsü’ne geçiş yapmıştır. Göttingen Üniversitesi’ndeki doktora çalışmasıyla dünya genelinde tanınmaya başlanmıştır.

Differansiyel ve Cebirsel Topoloji çalışmaları üzerinde matematik dehalarının bile güç yetiremediği çalışmalar olmuştur. Doktorasını yaptığı sıraklarda matematik literatüründe Hasse Arf ve Arf Invaryantı olarak adı geçmeye başlamıştır.

1938 yılında yeniden Türkiye’ye dönen Cahit Arf, 1943 yılında profesör, 1955 yılında ise ordinaryüs olmuştur. Cahit Arf, TÜBİTAK Bilim Ödülü’nü kazanmıştır. Yaptığı matematik çalışmaları dünya genelinde ilgi uyandırmış ve literatüre girmiştir. Arf açılımları olarak bilinen polinom açılımlarının kullanılmasında üstün bir başarı ortaya koymuştur.

Dünya çapında yaptığı çalışmalarla birçok ülkeden ödüller almıştır. 1997 yılında, 87 yaşındayken vefat etmiştir. Ülkemizde matematiğin simgesi olmuştur.

Cahit Arf Kimdir Ne Yapmıştır Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nazlıcan dedi ki:

    güzel beğendim ödevimde işim fazlası ile yaradı elinize sağlık

Yorum Yaz