Cahit Arf Hayatı ve Matematiğe Olan Katkıları

Cahit Arf Hayatı Kısaca, Cahit Arf Matematiğe Olan Katkıları

Cahit Arf 11 Ekim 1910  tarihinde Selanik’te dünyaya gelmiştir. Yüksek öğrenimini Paris’te Ecole Normale Superieure üniversitesinde tamamlamıştır. Cahit Arf doktorasını yapmak için Almanya’da Gottingen Üniversitesinde ünlü matematikçi Hasse nin öğrencisi olmuştur. Cahit Arf  o sıralarda Almanya’da ünlü bir dergi olan Crelle Journal2da 1939 tarihinde doktora tezini yayınlamış ve Almanya’da büyük yankı uyandırmıştır. Doktorasını tamamlayıp Türkiye’ye dönmüştür.

cahit arfTürkiye’ye geldikten sonra İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesine profesörlük ve ordinaryüs profesörlük görevlerini üstlenmiştir. Arf fen fakültesinde ordinaryüs profesörlük yapan tek kişidir. Ayrıca Cahit Arf 1964 yılında TÜBİTAK yani Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştıma kurumunda  bilim kolu başkanlığı görevini üstlenmiştir.

Cahit Arf doktorasını alıp ana vatana döndüğü tarihten(1938) itibaren matematiğe birçok konuda katkı sağlamıştır. Bunlar: Cebir sayılar teorisi, elastisite teorisi, topoloji ve mühendislik matematiğidir. Cahit Arf aynı zamanda Türkçenin bilimsel bir dil olması içinde çaba sarf etmiştir. 1997 yılının Aralık ayında geçirdiği bir kalp krizi neticesi hayata gözlerini yummuştur.

Cahit Arf’ın Hayatı ve Matematik Bilimine Olan Katkıları Hakkında Düşüncelerinizi Hemen Paylaşabilirsiniz.

22 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.