Büyüme ve Gelişme Arasındaki Fark

Dünyaya gelen ve yaşamını devam ettirmek durumunda olan gerek insan, gerek hayvan gerekse bitkiler yani kısacası tüm canlılar yaşamaya başladıkları andan itibaren her gün değişirler; büyürler, olgunlaşırlar. Tabi ki canlıların büyümeleri ve olgunlaşmaları aynı şey değildir. Bu yazımızda büyüme ve gelişme arasındaki farkı kısaca hakkında sizler için derlediğimiz bilgileri sizlere aktaracağız.

buyume-gelisme-1_1Büyüme ve gelişme olguları her ne kadar birbirlerine benzetilse de aslında iki farklı kavram olmaktadır. Büyüme ve gelişme iki farklı olgudur ancak her ikisi de bir süreci ifade etmektedir.

Büyüme; canlının fiziksel olarak gösterdiği değişim sürecidir ve dolayısıyla da büyüme bir anda değil bir süre zarfı içinde olur.

Gelişme; bir canlının hem fiziksel hem duygusal hem sosyal hem de ahlaki boyutta yani çok yönlü bir şekilde gösterdiği değişimdir.

Büyüme ve gelişme kavramları bir araya geldiğinde olgunlaşmak olarak nitelendirilmektedir.

Olgunlaşma olgusunu açıklayacak olursak;

Olgunlaşma; canlının hem genetik hem de çevresel olarak göstermiş olduğu biyolojik etki sürecine “olgunlaşma” adı verilmektedir.

Yeryüzündeki her organizmanın temel yapısında olgunlaşma özelliği yer almaktadır. Fakat zaman ve zeka olgusu sayesinde sistemli bir şekilde olgunlaşma kendisini geliştirmeye başlar. Mesela; yeni doğan bir bebeğin yürümeyi öğrenebilmesi ya da kalem tutmayı öğrenebilmesi için büyüyüp olgunlaşması gerekmektedir.

Büyüme ve Gelişme Arasındaki Fark Nedir Sizler de Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Bölümünden Hemen Bizimle Paylaşın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.