Büyük Ünlü Uyumu Nedir Kısaca

Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2013-11-08 09:44:56Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com

Eğer bir kelimenin ilk hecesinde “a, ı, u, o” kalın ünlüleri varsa ve diğer hecelerdeki tüm ünlülerde “a, ı, u, o” ünlüleri ile oluşuyorsa ya da ilk hece “e, i, ü, ö” ünlüleriyle meydana gelip diğer hecelerde de “e, i, ü, ö” ünlüleri meydana gelmiş ise hecelerdeki bu uyuma büyük ünlü uyumu adı verilir. Örneğin; adam, ağız, ayak, boyun, duvak, dudak, dalga, bacak, başak, beşik, bilezik, köpek, vergi, yüzük gibi kelimeler büyük ünlü uyumuna uyan kelimelerdir.

Türkçe’de her kelime büyük ünlü uyumuna uymaz ve doğal olarak da büyük ünlü uyumu kuralına uymayan sözcükler de bulunmaktadır. Bu kelimelerden bazıları; anne, dahi, elma, inan, hamsi, limon, nişasta, model, ziyafet, selam, tiyatro, sela, viraj gibi kelimelerdir.

Ayrıca Türkçe’de bileşik olarak kullanılan kelimelerde büyük ünlü uyumu aranmamaktadır. Örneğin; açıkgöz, bilgisayar, hanımeli, çekyat gibi kelimeler birleşik kelimelerdir ve bu kelimelerde büyük ünlü uyumu aranmamaktadır.

Büyük Ünlü Uyumu Örnekleri Konulu Yazımız İçin Görüşlerinizi Yorum Kısmından Hemen Bizlere Yazın. 

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.