Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Büyük Türk İslam Bilginleri Kimlerdir Kısaca Bilgi

Aşağıda büyük Türk İslam bilginleri kimlerdir kısaca bilgi kısaca olarak ele alacağız.

Biruni: 973 yılında Özbekistan’da doğmuştur. Matematik bilimleriyle uğraşan bir alimin ailesinde evlatlık olarak yetişmiştir. Eğitim ve öğretimi bu ailenin yanında sürdürmüştür. İslam ilimleri ve bilim konusunda önemli araştırmalar yapmıştır. Ailesinden oldukça fazla istifade etmiştir. Tıp alanında önemli çalışmalar yapmıştır.

Biruni, dünyada tıp uygulamalarının hemen hepsini incelemiştir. Duyu organları ve beyin üzerinde araştırmalar yapmıştır. Göz hastalıklarının ve göz kusurlarının iyileştirilmesinde önemli bir rol oynamıştır. 1048 yılında vefat etmiştir.

Cezeri: Diyarbakır doğumlu bir alimdir. Bin yüzlü yılların ortalarına doğru doğmuştur. Bu senelerde matematik alanında önemli çalışmalar yapmıştır. Uzun yıllar sarayda başmühendislik yapmıştır. Mühendislik ve mimari alanda adından sıkça söz ettirmiştir.

Evliya Çelebi: 17. yüzyıl başlarında doğmuştur. Osmanlı Devleti’nde en önemli bilim insanlarından biri olarak alimlik vasfı da bulunan biridir. Seyyah olarak tanınmıştır. Dünyanın dört bir yanını gezerek çeşitli gözlemler yapmıştır. Seyahatname isimli bir de eseri bulunmaktadır. Eser günümüzde de hala okunmaktadır. Kaynak eser olarak kullanılmaktadır.

Gazali: 1058 yılında İran’ın Horasan şehrine bağlı Tus beldesinde dünyaya gelmiştir. Hayatı boyunca sürekli ilim ile iştigal etmiştir. Gazali döneminin en büyük alimlerinden biri olmuştur. Büyük Selçuklu Devleti’nde medrese eğitiminin gelişmesinde etkili olmuştur. Huccetül İslam yani İslam’ın kanıtı, belgesi olarak meşhur olmuştur. İhya-u Ulumi-d Din isimli Din İlimlerinin İhyası olarak bir kitabı bulunmaktadır. Bu kitap günümüzde hemen her evde bulunan temel eserlerden biridir.

Harezmi: Özbekistan topraklarında doğmuştur. Matematik biliminin temellerini atan bir bilim insanıdır. Cebir diye lokal bir alanın kurucu olarak dünya çapında bir bilim insanı olmuştur. Elde ettiği teorik buluşlar günümüzde hala kullanılmaktadır. Sıfırın kullanım alanlarını bulmuş ve yeni hesaplama yöntemlerini keşfetmiştir.

İbni Haldun: 1332 – 1406 yılları arasında yaşamıştır. Endüslüs coğrafyasında Hadramut’ta dünyaya gelmiştir. Sosyoloji alanında çalışmalar yapması sosyolojinin kurucu olarak tanınmasına neden olmuştur. Kitabul İber isimli bir kitabı bulunmaktadır. Bu eserin sadece giriş kısmı iki cilttir. Bu ciltler Mukaddime olarak bilinmektedir. Mukaddime en önemli eserlerden biri olarak her evde bulunmaktadır.

İbni Sina: 980 yılında Özbekistan’da dünyaya gelmiştir. Yaşadığı coğrafyada ve civar coğrafyalarda ilim uğruna çeşitli araştırmalar yapmak için çalışmalar yapmıştır. Tıp ilmi hakkında yaptığı çalışmalarda birçok tedavi yöntemi bulmuştur. Buzla tedavi, sıcak su tedavisi hala kullanılmaktadır. Kanuni fi-t Tıp, Tıp Kanunları isimli eseri başucu eserlerindendir. Tıp alanında yazdığı bu eser günümüzde birçok üniversite kürsüsünde okutulmaktadır.

Mimar Sinan: 1489 yılında doğmuştur. Kayseri’de devşirme olarak İslam olmuştur. Yeniçeri askeri olarak 40 yaşına kadar savaşlara katılmıştır. Kırk yaşından sonra mimarlık hizmetlerini gerçekleştirmek için bu alana yönelmiştir. Günümüze kadar ulaşan yüzlerce cami, medrese, han, hamam, köprü, kanal eserlerinin mimarıdır. 1588 yılında 99 yaşındayken vefat etmiştir.

Büyük Türk İslam Bilginleri Kimlerdir Kısaca Bilgi Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. mehmet dedi ki:

  çok güzel güzel cevaplar hoş

 2. Duygu dedi ki:

  Teşekkür Ederim..

 3. bir dost dedi ki:

  çok beğendim

 4. Anonim dedi ki:

  çok beğendim

 5. bir dost dedi ki:

  çok teşekkür ederim çok yardımcı oldunuz

 6. Anonim dedi ki:

  Çok güzel bir sayfa beğendim

 7. Anonim dedi ki:

  teşekkürler çok güzel

 8. Gevşekler dedi ki:

  Ali kuscu hakkında bilgi yokmuc

 9. asaf dedi ki:

  Büyük Türk İslam Bilginleri denince benim aklıma ilk olarak şu isimler gelir; İbni- Haldun, Farabi, Gazali, İbrahim Hakkı Hazretleri, Evliya Çelebi, Katip Çelebi ve Uluğ Bey gibi..

 10. abdullah dedi ki:

  Büyük Türk İslam Bilginleri denince benim aklıma ilk olarak Gazali, Evliya Çelebi, Mevlana Celaleddin Rumi, Piri Reis, Uluğ Bey, İbrahim Hakkı Hazretleri ve Farabi gibi şahsiyetler geliyor.

  1. lavanta dedi ki:

   sağol arkadaş bilinmeyenleri yazmışsın araştırcam şimdi

Yorum Yaz