Büyük taarruzla ilgili kısa bilgi

Büyük taarruz savaşı. Büyük taarruz kısaca. Büyük taarruzla ilgili kısa bilgi.

Kurtuluş Savaşı sırasında ulusal direniş zamanında son savaş olan Büyük Taarruz ile ilgili bilgilere bu yazımızda ulaşabilirsiniz.

26 Ağustos 1922 günü sabaha doğru Türk topçusu tarafından atılan ateş ile savaş başlamıştır. Sonraki gün düşman ordusu geriye çekilmiştir ve bunun ardından Türk süvarisi Yunanlıların geri tarafına doğru kaçmaya başlamıştır.

30 Ağustos tarihinde düşmanın esas orduları yok edilmiştir. Türk ordusu takibe devam etmiştir ve Çanakkale tarafına ilerlemiştir, İngiltere ile yakın ilişkilere girmek istemiştir. İngilizlerin sömürgelerinden olumsuz cevap gelince Mustafa Kemal de boğazda tarafsız bir bölüm oluşturulmasını kabul etmemiştir.

Görüşmelerden sonra Mustafa Kemal 29 eylül tarihinde ordu tarafından saldırının bittiğini söyler. Ardından Yunanların Trakya’yı boşaltmasını emreder. Büyük Taarruzzun sonunda ulusal direnişin sıcak savaş kısmı biter. Bunun ardından düzenlenen toplantılarda Mudanya’da bir konferans toplanmıştır. Bu anlaşmaya da Mudanya Ateşkes Antlaşması adı verilir. Anlaşma sonucunda;

Doğu Trakya ve İstanbul savaşmadan ele geçirilmiştir.
İngiltere’de hükümet görevi bırakmıştır. Bu ilke ile ulusal direniş tüm ülkeler tarafından duyulmuştur.
Bu antlaşma ile Mondros Ateşkes ve Sevr Antlaşması yürürlükten kaldırılmıştır.

Büyük taarruzla ilgili kısa bilgi hakkında yorumlarınızı hemen paylaşabilirsiniz. 

3 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.