Web sitemize hoşgeldiniz, 05 Aralık 2020

Büyük Selçuklulardan Kalan Mimari Yapıların Birçoğunun Günümüze Kadar Ulaşamamasının Nedenleri Ne Olabilir?

Aşağıda Büyük Selçuklulardan kalan mimari yapıların birçoğunun günümüze kadar ulaşamamasının nedenleri ne olabilir kısaca olarak ele alacağız.

Her ne kadar sağlam yapılsalar da teknik ve araçsal olarak mimari eserlerin zamana karşı aşınmadan kalabilmeleri oldukça zordur. Bir eserlerin ömrünün uzun olmasını sağlayan etkenler dayanıklılık bakımından eserin ortaya çıkmasını sağlayan malzemeler olarak bilinmektedir.

Taş ve ahşap malzemeli tarihi ve mimari eserlerin dayanıklılığı oldukça fazladır. Selçuklu dönemi mimari yapılarında da taş ve ahşap malzemeler kullanılmıştır. Fakat yine de mimari yapıların günümüze kadar ulaşması pek mümkün olmamıştır. Bunun nedeni doğal afetlerin yaşanması, savaşların sürmesi ve yeni şehir kültürün oluşması şeklinde açıklanabilir. Mimari eserleri tarihi eser niteliğinde korumak gerekir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yaprak dedi ki:

    merhaba arkadaşlar ödev sitesi süper ötesi dikkatimi çekti, hemen yazıyorum, Büyük Selçuklulardan Kalan Mimari Yapıların Birçoğunun Günümüze Kadar Ulaşamamasının Nedenleri Ne Olabilir? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

  2. Gamze dedi ki:

    çok iyi ya, Merhabalar bu bilgi süper ötesi çok hoşuma gitti, 2 artı aldım Büyük Selçuklulardan Kalan Mimari Yapıların Birçoğunun Günümüze Kadar Ulaşamamasının Nedenleri Ne Olabilir? ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

  3. Ceylin dedi ki:

    çok iyi ya, selam arkadaşlar siteniz yeminle hayran edici, ödevim için kopyaladım Büyük Selçuklulardan Kalan Mimari Yapıların Birçoğunun Günümüze Kadar Ulaşamamasının Nedenleri Ne Olabilir? ödevimi tamamladım, ben okulun en güzel ve çalışkan kızıyım desem inanın ama kıskanmayın :)

Yorum Yaz