Web sitemize hoşgeldiniz, 21 Mayıs 2022

Büyük Selçuklu Devletinin Kurucusu Tuğrul Bey Kimdir

Büyük Selçuklu Devletini kim kurmuştur, Büyük Selçuklu Devletinin Kurucusu Kimdir

Büyük Selçuklu Devletinin Kurucusu Tuğrul Bey Kimdir

Büyük Selçuklu Devleti Tuğrul Bey tarafından kurulmuştur. Tahmini olarak 993 yılında dünyaya gelen ve babası olan Mikail’in bir akın sonucunda şehit olmasının ardından kardeşi Çağrı Bey ile birlikte dedesi Selçuk Bey’in yetiştirdiği Tuğrul Bey bu sayede dini ve ulusal bilgilere çok hakim olmuştur. Ayrıca çok iyi silah kullanmayı da öğrenmiştir.

Selçuk Bey’in ölümünün ardından amcası Arslan Bey 1025 yılında Gazneli Mahmut’un esiri olmuştur. Bu olayların üzerine Tuğrul Bey Selçuklu Devletinin yönetimini geçmiştir ve kardeşi Çağrı Bey ile beraber komşu devletlerde ve içteki çatışmalarla uğraşmak zorunda kalmıştır. Bu çatışmaların ardından Nişabur kenti başkent yapılmıştır. İlk kez bu kentte Es-sultan-ül Muazzam lakabını kazanarak adına hutbe okutmuştur. 23 Mayıs 1040 gününde Gaznelilerle çarpışmış ve galibiyet kazanmıştır. Dandanakan Savaşı adını alan bu savaş sayesinde ülkesinin gidişatını iyice güçlendirmiştir. Bu galibiyetin ardından Tuğrul Bey Bağdat şehrindeki Abbasi halifesine bağlı olduklarına ve hürmetlerini anlatan bir mektup yollatmıştır. Ayrıca ülkenin başkenti de 1043 yılında Rey şehri olarak değişmiştir.

Tuğrul beyin halifeye ilettiği mektup sayesinde İslam Devletleri arasında saygınlığı artmıştır ve Halife, Tuğrul Bey’in huzuruna yüce müslüman bilginlerden sayılan Maverdi’yi yollamıştır. Hutbesini Abbasi Halifesi şerefine yapıran Tuğrul Bey halifeden gelen yardım isteklerini de reddetmemiştir. Bunun ardından ülkesinin askerlerini hıristiyan devletlere ve Büveyhilere yollamıştır ve Abbasi halifelerini Büveyhilerin baskısından çekip kurtarmayı amaçlamıştır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Adınız ...abas dedi ki:

    selçuklu devletinin kuruyucusunun yahudi olduğuna dair kaynak varmı.

Yorum Yaz