Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Mayıs 2021

Büyük Kan Dolaşımı ve Amacı Nedir?

Aşağıda büyük kan dolaşımı ve amacı nedir kısaca olarak ele alacağız.

Canlılık özelliği taşıyan en küçük birime hücre denir. Hücreler bir araya gelerek dokuları oluşturur. Dokular bir araya gelerek organları oluşturur. Organlar bir araya gelerek sistemleri oluşturur. Sistemler bir araya gelerek de organizmayı oluşturur. Her organizmanın içinde olduğu bir sistem vardır.

Dolaşım sistemi de bu sistemlerden biridir. Kan dolaşımı olarak bilinmektedir. Dolaşım sistemi küçük kan dolaşım ve büyük kan dolaşımı olarak ikiye ayrılır. Dolaşım sistemi organ ve dokuları kalp, akciğerler ve damarlar şeklindedir. Bu dolaşım sistemlerinin ayrı ayrı özellikleri ve amaçları bulunmaktadır.

Küçük kan dolaşımı, akciğerler ile kalp arasında gerçekleşmektedir. Kirli kan taşıyan damarlar akciğere kan taşır, burada karbondioksit ve oksijen yer değiştirir ve kan temizlenerek kalbe döner ve ardından vücuda pompalanarak doku ve organları besler.

Büyük kan dolaşımı, kalp ile organ ve dokular arasında gerçekleşmektedir. Doku ve organlardan çıkan kirli kan kalbe doğru gelir. Ardından temizlenen kan yeniden doku ve kalplere pompalanır. Bu sürekli devam eder. Böylece büyük kan dolaşımı gerçekleşir.

Büyük kan dolaşımının amacı, kirli kanın kalbe gelmesini ve temiz kanın doku ve organlara ulaşmasını sağlamaktadır. Kan dolaşımı sayesinde canlılık faaliyetleri devam etmekte ve sistemler dengede bulunmaktadır.

Büyük Kan Dolaşımı ve Amacı Nedir Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz