Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Temmuz 2021

Bütünleyici İlkeler Ve Anlamları Açıklaması Kısaca

Bu yazımızda bütünleyici ilkeler ve anlamları açıklaması kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Atatürk İlkeleri, altı ilkeden oluşmaktadır. Bunlar, Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, İnkılapçılık, Devletçilik, Halkçılık ve Laiklik’tir. Atatürkçü Düşünce Sistemi’ni ortaya koyan bu ilkelerin etrafında gelişen ve ilkelerin içini dolduran bütünleyici ilkeler de bulunmaktadır.

Bütünleyici İlkeler, Atatürkçü Düşünce Sistemi’nin uygulanmasında, yaşanmasında ve hedef olarak belirlenmesinde önemli bir yere sahiptir.

Bütünleyici İlkeler ve anlamları şu şekildedir:

*Milli Egemenlik

Egemenliğin halkın elinde olduğu, yönetimlerin ve kurumların hiçbir zümrenin ve sınıfın elinde olmasına izin vermeyen, milli iradenin tek merkez olduğu bir ilkedir. Milli Egemenlik ilkesi, toplumun bir arada yaşamasını kolaylaştıran bir ilkedir.

*Milli Bağımsızlık

Bağımsızlık, milletin bir karakteri olarak ortaya çıkmış, Türk milletinin inandığı gibi yaşamasını ortaya koyan, hiçbir boyunduruk altına girmeyen ve sultaya baş eğmeyen bir milletin araç olarak kullandığı bir ilkedir.

*Milli Birlik ve Beraberlik

Toplumun bir arada yaşamasını sağlayan değerler ve tutumlar, gelenek ve görenek, örf ve adet olarak ortaya çıkarken hukuk ve ahlak olguları da milli birlik ve beraberliğin oluşmasında etkili olmuştur. Milli birlik ve beraberlik toplumun huzur ve barış ortamında yaşamasını sağlar.

*Yurtta Sulh, Cihanda Sulh

Vatan coğrafyasındaki barış ve huzur ortamının dünya geneline de yayılmasını önceleyen, vatandaki barışın, dünyadaki barışa bağlı olduğunu ortaya koyan ilkedir.

*Çağdaşlaşma

Çağdaşlaşma, modern hayatın anlamını keşfetme bilim, sanat, fen, edebiyat, sosyal ve kültür alanlarında muasır medeniyetleri yakalama gayretinin adıdır.

*Bilimsellik ve Akılcılık

Modern ve çağdaş hayatın anlamını keşfetmede en önemli araçların bilim, fen ve akıl olduğunu ortaya koyar.

*İnsan ve İnsanlık Sevgisi

İnsanları sevmenin ve insan haklarına sahip çıkmanın yine insani, vicdani olduğunu ve insafın, adaletin öncelenmesi gerektiğini ortaya koyan ilkedir.

Bütünleyici İlkeler Ve Anlamları Açıklaması Kısaca Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Yağmur dedi ki:

    Bütünleyici ilkeler ve anlamları konusunu çok güzel ve önemseyerek anlatmışsınız. Çünkü her bütünleyici ilkenin özet şeklinde açıklamalarına yer vermişsiniz ve bu süper olmuş.

Yorum Yaz