Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Bursa Ezan Olayı

fft16_mf34266251 Şubat 1933 tarihinde Bursa’da yaşanan ezan olayı tarihte büyük bir yankı uyandıran olay olmuştur. Bursa ezan olayı kısaca sizlere bilgiler sunacağız.

18 Temmuz 1932 günü Diyanet İşleri ezanın artık Türkçe okunması yönünde bir karar vermiştir. 1 Şubat 1933 gününde Bursa Ulu Cami’de imam olmamasından dolayı bu durumu fırsat bilen Topal Halil camiye çıkarak Arapça ezan okumuştur. Bu durum akabinde halk ezanın her eyrde Arapça okunurken Bursa’da neden Türkçe ezan okunduğunu sorgulayarak isyan etmeye başlamıştır ve Bursa’da kargaşa ortamı oluşmaya başlamıştır.

KArgaşa sırasında Vali her ne kadar ezanın sadece Bursa’da değil Tüm ülkede Türkçe okunduğunu ifade etse de halk buna ikna olmamıştır ve bu durumda İzmir gezisinde olan Mustafa Kemal acilen Bursa’ya gelmiştir.

Mustafa Kemal Atatürk, Bursa’ya geldikten sonra Anadolu Aajnsı’na yapmış olduğu açıklamada bu ezan olayının milliyetçilik ile ilgili yakından alakalı olduğunu ifade etmiştir.

Bu olay akabinde ta ki 1950 senesine kadar ezan, kamet, tekbir ve sela gibi konuların Türkçe ya da Arapça olması konusunda kesin bir hükme varılamamıştır. 1950 senesinde ülkenin başında Demokrat Parti iktidar olduktan sonra ise parti başıdna bulunan Adnan Menderes, ezanın Arapça okunmasına izin vererek bu kargaşayı ortadan kaldırıp bir sonuca bağlamıştır.

Günümüzde ezanın istenildiği dilde okunmasına dair kanun ve yasalar vardır fakat halen ezan ülkenin dört bir yanında Arapça olarak okunmaktadır.

Bursa’da Arapça Ezan Olayı Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bizimle Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Özden dedi ki:

    harbiden süper arkadaşlar, Bursa Ezan Olayı hemen deftere geçirdim, Tekirdağ okulları arasında sınavlarda hep birinci gelmemi bu hızıma borçluyum. tembellere kapak olsun.

Yorum Yaz