Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Nisan 2021

Buharlı Makinenin Bulunmasıyla Başta İngiltere Olmak Üzere Avrupa Ülkelerinde Ne Tür Değişiklikler Olmuştur?

Bu yazımızda buharlı makinenin bulunmasıyla başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde ne tür değişiklikler olmuştur kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Buharlı makinenin bulunması sanayi devriminin yaşanmasına neden olmuştur. Başta Büyük Britanya olmak üzere bütün dünyaya hızla yayılan buharlı makine, makineleşmenin tarım ve hayvancılıkta, askeri sanayinde kullanılması devrimin yaşanmasına neden olmuştur.

Sanayi Devrimi’nin yaşanması, dünyada silah ticaretinin de artmasına ve gemi teknolojinin gelişmesine nedne olmuştur. Bu devrimin sonunda Fransız İhtilali’nin de ideolojik destekleri savaşların yaşanmasına neden olmuştur. ticari faaliyetler savaşlar üzerinden doğu ve batı arasında şekillenmeye başlamıştır. Dünya büyük bir ekonomik buhranı makineleşme ile aşmaya çalışmıştır. Buharlı makinenin icadı İngiltere’nin de sömürgelerini hegemonyasında tutmasına vesile olmuştur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. eyüp dedi ki:

    Buharlı makinenin bulunmasıyla başta İngiltere olmak üzere Avrupa ülkelerinde bazı değişiklikler olmuştur. Bu değişikliklerin başında; Sanayi devriminin ve makineleşmenin cereyan etmesidir.

Yorum Yaz