Buhar Makinesini Kim Buldu Buhar Makinesi İcadı

Buhar makinesinin icadı, buhar makinesini kim buldu

Buhar Makinesi Ne Zaman İcat Edildi

Aman buharın da makinesi mi olurmuş. Soğuk havada “Huhh!” yap, al sana buhar maki­nesi diyebilirsiniz. Demeye de bilirsiniz. Ama biz nasıl bir şey olduğunu gene de anlatalım.

Şimdi bu buhar makinesi, buharın içinde var olan ısı enerjisini, mekanik enerjiye dönüştüren dıştan yanmalı bir motordur. Bilinen ilk örneği, Yunanlı mühendis Hero’nun I. yüzyılda Mısır İskenderiye’de yaptığı, uçları birbirine göre zıt yönleri gösteren iki eğik tüpün yerleştirildiği oyuk bir küreden oluşmuş bir türbindir. Kürede su fokurdamaya başladığında buhar borudan dışarı çıkmakta ve etki tepki kanununa göre küreyi döndürmekteydi. Hero ilk buharlı motoru icat etmesine rağmen hakkı yenmiş ve bu icadı pek adam yerine konmamıştır.

1650 yılında dünyaya gelen Thomas Savery adındaki bir İngiliz mühendis, 1698 yılında ticarî olarak satılan ilk buhar makinesini yaparak bu işi halletmiştir. Bu makine ilk kez bir maden ocağın­dan suyu dışarı atmakta kullanılmıştır. Bu sebeple “madencinin arkadaşı” olarak da tanınmaktadır.

Peki, icat ettiği bu makine nasıl çalışıyordu? Şöyle ki: Önce buhar kazanından gelen buhar “Forssssss!” diye odacığa dolup, odacık tıka basa buhar ile dolduruluyordu. Odacık böyle buhar doluyken üzerine “Faşşşş!” diye soğuk su dökü­lüp suya dönüştürülen buharın vakum yapması sağlanıyor, bu şekilde odacıktaki su seviyesi yükseltiliyordu. Ve bu şekilde çalışarak maden­den suyu emiyor, dışarı fışkırtıyordu. Tabi otomatiklikle alakası olmayan bu makinenin vana­larını insanların açıp kapatması gerekiyordu. Ayrıca buharı güvenli bir biçimde kullanacak seviyede de değildi. Vanalar kazayla fazla açılsa “Gümmm!” diye bir ses çıkıyor ve “Aaa bu da patladı…” denilebiliyordu. Bu tip makinelerin öncülüğünü yapan Savery’nin makinesi verimi­nin çok düşük olmasından dolayı fazla kullanıl­madı ama ardından gelen makinelere de örnek teşkil etti.

7 yorum

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.