Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Eylül 2020

Budizm Nedir Kısaca

Hindistan bölgesinde yirmi altı yüz yıl evvel yaşayan Siddhartha Gautama’nın görüşlerine ve kurallarına dayalı olan bir dini inanç olan Budizm, daha sonradan Buddha ismini almıştır. “Buddha” sözcüğünün kelime anlamı aydınlatılmış kişi olarak bilinmektedir. Buddha, yaşadığı süre boyunca insanları aydınlatmayı ve gerçekleri öğretmeyi kendisine amaç edinmiştir.

Bugün Budizm dinine inanan insanların sayısı tam olarak bilinmemektedir bununla birlikte şuan dünyada üç yüz elli milyon Budist’in yaşadığı düşünülmektedir. Bu veri ise Budizm dininin dünya çapında dördüncü büyük din olduğunun bir kanıtıdır.

Budizm dininde Tanrı yoktur bu nedenle de bazı kesimler Budizm’i bir din olarak değil felsefi bir yaklaşım olarak öğrenmişlerdir.

Budizm dininin sekiz öğreti aşaması bulunmaktadır. Bu aşamalar; var oluş, benlik, hayat, ölüm ve ıstırap konularında insanlara bilgiler vermektedir. Çünkü Budizm dini bilgelik, şefkat ve ahlak gibi unsurlar üzerine kurulmuştur.

Budizm Nedir Kısaca Başlıklı Yazımız Hakkındaki Yorum ve Görüşlerinizi Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazabilirsiniz. 

 

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz