Web sitemize hoşgeldiniz, 18 Temmuz 2018

Bozkurt Destanı Özeti Kısa

Bu yazımızda bozkurt destanı özeti kısa kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Türk destanları, İslam öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. İslam öncesi Türk destanlarında yaratılışa, türeyişe, savaşlara ait birçok mit olay da aktarılır. Destanlarda gerçekdışı ve olağanüstü olaylara sıkça yer verilir.

Bozkurt Destanı, Göktürk Destanı olarak bilinir. Türklerin savaş alanlarında yaşadıklarını ve verdiği kayıpları anlatır. Türklerin intikam mücadelesini ve varlık mücadelesini anlatır.

 

Bozkurt Destanı şu şekildedir:

Türkler Orta Asya’da yaşamaktayken, Çinliler ile sürekli savaş halindedirler. Bir gün Çinliler, Türkleri tek tek kılıçtan geçirir. Bir Türk genci sağ kalır. Dişi bir kurt onu korur ve güvenli bir bölgeye taşır. Yaralarını iyileştirir. Sağlığına kavuşturur.

Türk genci ile dişi kurdun çocukları olur. Türklerin nüfusları arttıkça Çinlilerden intikam almak isterler. İntikam savaşı için hazırlanırlar. Bir gün geldiğinde Türkler, Çinlilerden intikamını alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. eda nur dedi ki:

  evet destan kendin bile diyorsun efsane değil !!!

 2. İsimsiz dedi ki:

  Anlamadığım şey Türk genci ile kurtun nasıl çocuğu oldu ?!

  1. Anonim dedi ki:

   Destan işte

   1. ceren dedi ki:

    Abartılı yazmışsın… beğendim süper olmuş emeğinize sağlık, bozkurt destanı kısa yazılmış istediğim gibi, bu arada sınıfın en çalışkanı benim, kıskanmayın :)

 3. osman dedi ki:

  Bozkurt Türklüğün ruh kökü, diriliş sembolüdür. Bağımsızlığımızın rehberi, varoluşumuzun şanlı destanı, milli duruşumuzun şerefidir.

Yorum Yaz