Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781
Bozkurt Destanı Kime Aittir? - Eğitim Platformu
Web sitemize hoşgeldiniz, 09 Ağustos 2022

Bozkurt Destanı Kime Aittir?

Bozkurt Destanı Kime Aittir?

Türk destanları, İslam öncesi ve sonrası olmak üzere ikiye ayrılır. İslam öncesi Türk destanlarında yaratılışa, türeyişe, savaşlara ait birçok mit olay da aktarılır. Destanlarda gerçekdışı ve olağanüstü olaylara sıkça yer verilir.

Bozkurt Destanı, Göktürk Destanı olarak bilinir. Türklerin savaş alanlarında yaşadıklarını ve verdiği kayıpları anlatır. Türklerin intikam mücadelesini ve varlık mücadelesini anlatır.

Bozkurt Destanı şu şekildedir:

Türkler Orta Asya’da yaşamaktayken, Çinliler ile sürekli savaş halindedirler. Bir gün Çinliler, Türkleri tek tek kılıçtan geçirir. Bir Türk genci sağ kalır. Dişi bir kurt onu korur ve güvenli bir bölgeye taşır. Yaralarını iyileştirir. Sağlığına kavuşturur.

Türk genci ile dişi kurdun çocukları olur. Türklerin nüfusları arttıkça Çinlilerden intikam almak isterler. İntikam savaşı için hazırlanırlar. Bir gün geldiğinde Türkler, Çinlilerden intikamını alır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Funda dedi ki:

    merhaba arkadaşlar bu site cidden iyi, sağ olun, Bozkurt Destanı Kime Aittir? tam istediğim gibi olmuş, her yazıyı beğenmem, çok zor beğenen birisiyim, ona göre anlayın değerinizi.

  2. Gonca dedi ki:

    kısa sade beğendim, Bozkurt Destanı Kime Aittir? ödevim vardı, Amasya okul birincisi olarak beğendim. :)

Yorum Yaz


Warning: Invalid argument supplied for foreach() in /home/ders/public_html/wp-includes/script-loader.php on line 2781