Web sitemize hoşgeldiniz, 24 Haziran 2021

Bor Nedir Nerelerde Kullanılır

Bor nedir kısaca, bor nedir ve nerelerde kullanılır, bor nedir vikipedi konusunda sizlere bilgi vereceğiz.

Bor, bir mineral çeşididir. Genellikle bor minerali; nükleer, askeri, uzay, elektronik, cam üretimi, kimya sektörü, seramik sektörü, nanoteknoloji, otomotiv sektörü, metalurji sektörü ve inşaat sektörü gibi alanlarda kullanılmaktadır.

Dünya bor rezervlerinin yaklaşık %70’i Türkiye’de bulunmaktadır.  Türkiye’den sonra ise sırayla ABD, Rusya ve Çin gibi ülkelerde bor rezervleri bulunmaktadır. Türkiye’de bulunan bor mineralleri Eti Maden İşletmeleri kuruluşu tarafından işletilmektedir ayrıca Eti Maden İşletmeleri kuruluşu dünya çapında madenler konusunda söz hakkına sahip olan bir kuruluşudur.

Bor minerallerinin kullanım alanları;

İnşaat çimento, yanmayı önleyici maddeler, cam elyafı, antifirz, ahşap kaplama, roket yakıtları, sağlık, nükleer araştırma ve uygulamaları, hava yastıkları, yakıt pilleri, fiberoptik, kozmetik, manyetik cihazlar, yağlar.

Ayrıca bu alanların dışında tarım sektöründe de bor minerali fazlasıyla kullanılmaktadır. Bir çok besin maddesinin temelinde bor minerali bulunmaktadır. Gübrelerin yapım aşamasında bor mineralleri fazlasıyla kullanılır ve bor mineralleri sayesinde gübrelerin verimliliği daha da arttırılır.

Bor Nedir Nerelerde Kullanılır Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Öznur Ünsal dedi ki:

    Bor, atom numarası 5 ve kimyasal sembolü B olan kimyasal elementtir. Bor bir yarı metaldir. Gerek Güneş Sistemi’nde gerek Dünya’nın kabuğunda düşük miktarlı bir elementtir. Buna rağmen, doğada rastlanan bileşiklerinin (borat minerallerinin) suda çözünürlüğü nedeniyle belli yerlerde yüksek yoğunlukta bulunabilir. Bu mineraller boraks ve kernit olarak topraktan çıkarılır.

    Elemental bor doğada bulunmaz. Endüstride yüksek saflıkta bor zorlukla elde edilebilir çünkü bor, karbon ve başka elementlerle bileşikler oluşturur. Borun çeşitli allotropları vardır: amorf bor koyu kahverengi bir tozdur; kristal bor ise siyah, son derece sert (Mohs sertlik skalasında yaklaşık 9,5) ve oda sıcaklığında düşük iletkendir. Elemental bor, yarı iletken endüstrisinde bir dopant olarak kullanılır. Yüksek saflıkta elemental bor süperiletken MgB2 teknolojisinin en önemli bileşenidir.

    Bor bileşiklerinin ana kullanım alanları, çamaşır tozunda beyazlatıcı olarak (sodyum perborat) ve ısı yalıtımında kullanılan cam elyafının boraks bileşeni olaraktır. Bor bileşklierinin ayrıca, yüksek kuvvetli düşük ağırlıklı yapısal malzemelerde özelleşmiş rolleri vardır. Camlar ve seramiklerde onların ısı şokuna dayanıklı olması için kullanılır. Boron içeren reaktanlar organik bileşiklerin sentezinde kullanılırlar, ve boron içermeyen bazı ilaçların yapımında ara ürün olurlar.

    Biyolojide boratlar memelilere düşük düzeyde toksiktir (sofra tuzu kadar) ama eklem bacaklılarda çok daha etkilidirler. Boron içeren doğal bir antibiyotik bilinmektedir. Bitkilerde az miktarda boron hücre duvarının sertleşmesi için gereklidir, bu yüzden toprakta boronun varlığı bitki büyümesi için gereklidir. Deneylerde boronun hayvanlarda da eser seviyede dahi olsa gerekli bir element olduğu bulunmuştur, ama hayvan fizyolojisindeki rolü bilinmemektedir.

Yorum Yaz