Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2021

Boksit Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır?

Aşağıda boksit madeni ülkemizde nerelerde çıkarılır kısaca olarak ele alacağız.

Ülkemizin coğrafi şartları gereğince yer altı ve yer üstü doğal zenginlikleri oldukça fazladır. Ülkemizin hemen her bölgesinde kayaçlar ve madenler bulunmaktadır. Üç tarafı denizlerle çevrili olan ülkemizde önemli su kaynakları da bulunmaktadır. Ülkemizdeki en önemli madenlerden biri de boksit olarak bilinmektedir.

Çeşitli elementlerin minareller şeklinde toprağımsı bir yapıda bulunması yoluyla çıkarılan boksit işlendikten sonra birçok zengin elemente ayrılmakta ve ülkemizde birçok sanayi alanında da kullanılmaya devam etmektedir. Bununla beraber yurt dışına da ihraç edilen boksit ekonomik gelir kaynağı olarak da bilinmektedir.

Ülkemizde boksit madeni özellikle şu bölgelerde; Seydişehir (Konya), Akseki (Antalya) İslahiye (Gazi Antep) ve Milas (Muğla) çıkarılmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. nursima dedi ki:

    anlaşılır ve sade yazılmış, Boksit Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır? anlatmaya gerek yok, ödevim hızlıca bitti, çalışkanlık böyle bir şey tembeller bilmezler.

  2. danla bilic dedi ki:

    gerçekten özenle hazırlanmış kankiler, Boksit Madeni Ülkemizde Nerelerde Çıkarılır? hemen yazdım, Gümüşhane okulları arasından birinciyim, bu arada kıskanmayın.

Yorum Yaz