Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2020

Böbrek Toplardamarında Bulunan Maddeler

bobrek-hastaligi-1Vücudumuzda bulunan her bir organın kendine özgü görevleri ve işlevleri bulunmaktadır. Vücudumuzda her organ görevlerinden dolayı ayrı bir önm arz etse de aynı zamanda bu organlar birbirlerini de etkilemektedir. Bu durumda herhangi bir organımızın sağlığının bozulması ve işlevlerini yerine getirememesi demek diğer organlarımızın da görevlerinin akması anlamına gelmektedir.

Vücudumuzda önemli olan organlardan birisi de karın boşluğumuzun her iki tarafından yer alan ve yaklaşık 10 santimetre boyunca olan böbreklerimizdir. Böbrekler kandaki vücuda zararlı olan maddelerin vücut dışına atılması konusunda son derece önemli bir organımızdır. Böbrekler, bir çok başka yapıdan meydana gelmektedirler. Peki bu yapılardan birisi olan böbrek toplardamarında bulunan maddeler nelerdir?

Böbrekteki kılcak damarlar bir araya gelerek toplardamarcıkları meydana getirmektedir. Bu toplardamarcıklar da birleşip böbrek toplardamarını meydana getirmektedir.

Böbrek toplardamarı da bir çok görevi üstlenmiş olan bir yapıdır. Öncelikle böbreklerde süzülmüş ve böbreklerde temizlenmiş olan kanın damarlar yolu ile kalbe taşınması olayını gerçekleştirmek böbrek toplardamarın görevidir.

Böbrek toplardamarının içinde boşaltım maddeleri yani azotlu bileşiklerin oranı oldukça düşüktür. Fakat böbrek toplardamarında fazlasıyla karbondioksit bulunmaktadır. Ayrıca toplardamarın içinde oldukça hassas olan kapakçıklar vardır. Bu kapakçıklar yer çekimi etkisine karşı kanın kalbe doğru tek yönde hareket etmesini sağlar ve bununla birlikte kanın geri kaçmasını önleyerek insan ayaktayken toplardamarın kirli kanı kalbe götürmesine olanak sağlar.

Kanı kalbe iletmekle yükümlü olan toplardamar böbreklerden sonra alt ana toplardamara bağlanmaktadır.

Böbrek Toplardamarında Hangi Maddeler Bulunur Hakkındaki yorum ve Sorularınızı Yorum Alanıdnan Bizimle Hemen Paylaşın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. gamze dedi ki:

    Ben çok beğendim böbrek toplardamarında bulunan maddeler nelerdir ödevimi kısa olarak hemen yazdım, öğretmen bunu beğenecek herkese teşekkür ediyorum. :)

Yorum Yaz