Bizans’ın İstanbul’u Korumak İçin Yaptığı Hazırlıklar

istanbul-kusatmasi-1453-600x462aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaİstanbul şehri, tarih boyunca stratejik açıdan hep büyük bir önem taşıyan bölge olmuştur. İlk dönemlerde Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan İstanbul, Osmanlı Devleti için de büyük önem taşıyordu çünkü konumu gerek kara gerekse deniz ticareti bakımından son derece önemliydi. Bu nedenlerden dolayı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmeyi amaçlamıştır ve bu durumda da Bizans İmparatorluğu bir takım savunma çalışmaları yapmıştır. Bu yazımızda Bizans’ın İstanbul’u Korumak İçin Yaptığı Hazırlıklar Kısaca hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

  • Bizans İmparatorluğu İstanbul’un fetih edilmesi ihtimaline karşı kale surlarını onararak güçlü bir hale getirmiştir.
  • Osmanlı askerlerinin fetih sırasında Haliç’e girmesini engellemek amacı ile Haliç boğazını Bizans İmparatorluğu zincirle kapatmıştır.
  • İstanbul’u Osmanlı Devletinden korumak amacı ile Bizans İmparatorluğu, suda yanma özelliği taşıyan barut, neft yağı ve kükürt kullanarak “Rum ateşi” adında silahlar üretmişlerdir.
  • Ayrıca Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devletinin yani Fatih sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethi için hazırlandığını duyunca depolarını yiyecek, silah ve benzeri şeylerle stoklamışlardır.
  • Bizans İmparatorluğu her ihtimale karşı halk içinden askere alınabilecek herkesi askere alarak ordusunu güçlendirmeye çalışmıştır.
  • Bizans İmparatorluğu, Avrupalı devletlerden yardım istemiştir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için yapmış olduğu hazırlıklar karşısında Bizans ne kadar savunma hazırlıkları yapmış olsa da bu hazırlıklar bu fethi engellemeye yeterli değildi.

Bizans’ın İstanbul’u Savunmak İçin Aldığı Önlemler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

4 yorum

  1. “Ayrıca bizans imparatorluğu” ile başlayan madde de fatih sultan süleyman yazmışsınız; fatih sultan mehmet olması lazım. Ödevime çok yardımcı oldunuz teşekürler iyi günler.

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.