Web sitemize hoşgeldiniz, 27 Kasım 2020

Bizans’ın İstanbul’u Korumak İçin Yaptığı Hazırlıklar

istanbul-kusatmasi-1453-600x462aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaİstanbul şehri, tarih boyunca stratejik açıdan hep büyük bir önem taşıyan bölge olmuştur. İlk dönemlerde Bizans İmparatorluğu’nun hakimiyetinde olan İstanbul, Osmanlı Devleti için de büyük önem taşıyordu çünkü konumu gerek kara gerekse deniz ticareti bakımından son derece önemliydi. Bu nedenlerden dolayı Fatih Sultan Mehmet, İstanbul’u fethetmeyi amaçlamıştır ve bu durumda da Bizans İmparatorluğu bir takım savunma çalışmaları yapmıştır. Bu yazımızda Bizans’ın İstanbul’u Korumak İçin Yaptığı Hazırlıklar Kısaca hakkında sizlere bilgiler vereceğiz.

 • Bizans İmparatorluğu İstanbul’un fetih edilmesi ihtimaline karşı kale surlarını onararak güçlü bir hale getirmiştir.
 • Osmanlı askerlerinin fetih sırasında Haliç’e girmesini engellemek amacı ile Haliç boğazını Bizans İmparatorluğu zincirle kapatmıştır.
 • İstanbul’u Osmanlı Devletinden korumak amacı ile Bizans İmparatorluğu, suda yanma özelliği taşıyan barut, neft yağı ve kükürt kullanarak “Rum ateşi” adında silahlar üretmişlerdir.
 • Ayrıca Bizans İmparatorluğu, Osmanlı Devletinin yani Fatih sultan Süleyman’ın İstanbul’un fethi için hazırlandığını duyunca depolarını yiyecek, silah ve benzeri şeylerle stoklamışlardır.
 • Bizans İmparatorluğu her ihtimale karşı halk içinden askere alınabilecek herkesi askere alarak ordusunu güçlendirmeye çalışmıştır.
 • Bizans İmparatorluğu, Avrupalı devletlerden yardım istemiştir.

Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmek için yapmış olduğu hazırlıklar karşısında Bizans ne kadar savunma hazırlıkları yapmış olsa da bu hazırlıklar bu fethi engellemeye yeterli değildi.

Bizans’ın İstanbul’u Savunmak İçin Aldığı Önlemler Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Birkan dedi ki:

  Kesinlikle İstanbulu Süleyman Fethetti

 2. Gakakjeheb dedi ki:

  Fatih sultan süleyman değil mehmet yanlış yazmışsınız

 3. Wre dedi ki:

  Yanıtla Beğen çok güzel olmuş ellerine sağlık huzur ve mutluluk dolu nice senelere inşallah sevdiklerinle paylaş çok komik bir eğitim kurumu sağlık uygulama tebliğinde değişiklik ve mutluluk dolu dolu Anadolu izle HD fakir oğlan buz hanede ve mutluluk olsun ayın en çok güzel olmuş ellerine sağlık canım 😊😊😊😊😊😊 hayırlı cumalar dilerim özür dilerim özür dilerim dedi

  1. Hajekje dedi ki:

   Klavyenin üstündeki rastgele düğmelere bastın demi

 4. sadasdas dedi ki:

  evet istanbulu sülo fet etti

 5. gtgtgt dedi ki:

  çok güzel başarılarınızın devamını dilerim

 6. Hakan dedi ki:

  “Ayrıca bizans imparatorluğu” ile başlayan madde de fatih sultan süleyman yazmışsınız; fatih sultan mehmet olması lazım. Ödevime çok yardımcı oldunuz teşekürler iyi günler.

 7. ferhunde dedi ki:

  istanbul’un fethine karşı bizansın yaptığı hazırlıklar ödevimi tamamladım sağ olun.

Yorum Yaz