Web sitemize hoşgeldiniz, 28 Ocak 2022

Biz Neden Eğitim Alıyoruz?

Bu yazımızda biz neden eğitim alıyoruz kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Eğitim bir haktır. İnsanlık hakkı olarak doğuştan kazanılan bir haktır. Bu nedenle devlet güvencesi altındadır. Eğitim hakkı evrenseldir. Dil, din, ırk ve cinsiyet ayrımı yapmadan her insanın eğitim hakkını kullanması gerekir.

Eğitim, insanı hayata hazırlar. Eğitim, hayatını idame ettirebilme becerisini, duygu ve düşüncesi kazandırır. Eğitmek bu nedenle öğretmekten önce gelir. Çünkü eğitimin amacı olgunlaştırmaktır. Her yaşta eğitim farklı amaçlarla yapılır.

Çünkü yaşa bağlı eğitimin olgunlaştırma amaçları da farklı farklıdır. Bu nedenle bir süreç içerisinde eğitim alan bir insan bunun karşılığını uzun vadede geri alarak hisseder. Eğitim alma hakkı, her insan için gereklidir. Çünkü her insan bilgiye ulaşma hakkına sahiptir.

Eğitim almak, bir konu üzerinde bilgili olmak, beceri kazanmak ve üstesinden gelme aşamalarını içerir. Bu nedenle her ne şekilde olursa olsun insanların eğitim alma hakkı engellenemez. Bunun engellenmesi insanlık suçudur.

Ayrıca eğitim evrenseldir. Bu nedenle objektif olmak zorundadır. Hiçbir siyasi düşüncenin ya da ideolojinin ürünü, parçası, malzemesi haline getirilemez. Eğitim, insanı olgunlaştıran ve ufkunu genişleten, hayatını kolaylaştıran bir programdır.

Eğitim programının her ne sebeple olursa olsun amacının dışına çıkarılması da insanlık suçudur. İnsanlar malzeme, ürün veya parça olmak için eğitim almazlar. Yaşanabilir bir dünya ve yetişmiş insan gücünün etkisinin farkında olmak için eğitim alırlar.

Biz Neden Eğitim Alıyoruz Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz