Web sitemize hoşgeldiniz, 12 Nisan 2021

Biyografi ile Otobiyografi Arasındaki Fark

Bu yazımızda biyografi ile otobiyografi arasındaki fark kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Edebiyatta edebi türler arasında bulunan biyografi ve otobiyografi önemli kişilerin hayatlarının kaleme alınmasıyla oluşmaktadır. Bu kaleme alma olayı, iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Birincisi kişiler kendi hayatlarını kendileri kaleme alabilir. İkincisi ise kişilerin hayatları başkaları tarafından kaleme alınabilir. Biyografi ve otobiyografi olarak yayınlanan eserler hatırat mahiyeti de taşımaktadır.

Biyografi ile otobiyografi arasındaki en önemli fark biyografinin başkaları tarafından yazılması, otobiyografinin kişinin kendi tarafından yazılmasıdır. Oto anlamı kendi kendine anlamı taşıdığı için otobiyografi kişinin kendini anlattığı eserlerdir. Edebi türler arasında tarihi kaynak olarak kullanılabilen eserler arasında da bulunmaktadır. Biyografik eserler edebi açıdan değerlidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. efe han dedi ki:

    Biyografi ile otobiyografi arasındaki farklar şunlardır; Biyografi herhangi birinin yaşamını anlatırken otobiyografide yazar kendi yaşam hikayesine yer verir. Biyografi nesnel anlatımla otobiyografi öznel anlatımla yazılır.

Yorum Yaz