Web sitemize hoşgeldiniz, 23 Ocak 2021

Bitki Örtüsü Nedir Coğrafya

73623,dsc06897Yeryüzünde bir çok bitki topluluğu bulunmaktadır ve bu bitki toplulukları yaşadıkları yerin iklim koşullarına göre şekillenirler ve o iklim koşullarına uygun bitkiler yetiştirilir. Bu nedenle de farklı iklim özelliği gösteren farklı bölgelerde de aynı zamanda farklı bitki örtüleri yani bitki toplulukları görülmektedir.

Bir alanda doğal olarak yetişen, büyüyen ve gelişen bitkilerin meydana getirdiği bitki topluluklarına “Bitki Örtüsü” adı verilmektedir. Orman, bozkır, çayır ve maki gibi bir çok bitki örtüsü yeryüzünde bulunmaktadır.

Diğer bir tanımla; herhangi bir bölgede hakim olan iklim koşullarına uygun olarak doğal olarak yani kendi kendi kendine yetişen bitki topluluklarına “Bitki Örtüsü” denir.

Bitkiler yetişebilmek, büyümek ve gelişebilmek için besin maddelerine, suya ve belirli bir sıcaklığa gereksinim duyarlar. Bu ihtiyaçlar ise bölgeden bölgeye farklılık göstermektedir. Bazı alanlarda bu ihtiyaçlar uygun bir şekilde bulunurken bazı alanlarda ise iklim şartları ve dolayısı ile de ihtiyaçlar son derece olumsuz yani yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle de yeryüzünde bitki örtüsünün cılız, fakir ve yetersiz olan yerler olabildiği gibi aynı zamanda yeryüzünde bitki örtüsü bakımından oldukça zengin olan alanlar da yer almaktadır.

Bitki Örtüsünün Özellikleri:

  • Bitki örtüsü aynı zamanda hayvanların besin kaynağı olmaktadır.
  • Bitkilerin oluşturduğu topluluklar yani bitki örtüsü sayesinde toprakların aşınması ve sel olaylarının olması engellenmiş olur.
  • Bitkiler sayesinde tıp alanında bir çok ilaç üretilmektedir.
  • Canlıların beslenme ihtiyacının karşılamasında ve günlük yaşantımızda kullandığımız eşyaların üretiminde bitkilerden fazlası ile faydalanılır.
  • Bitki örtüsü; orman, çalı, ot gibi isimler alarak bitki topluluklar sayesinde meydana gelir.

Bitki Örtüsü Nedir Kısaca Bahsettiğimiz Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. mine dedi ki:

    bitki örtüsü araştırma ödevimde kullandım, beklentimi karşıladı emek için teşekkürler.

Yorum Yaz