Bitki Hayvan İnsan ve Toprak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır
Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Ağustos 2018

Bitki Hayvan İnsan ve Toprak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır

toprakYeryüzünde sayılamayacak kadar insan, hayvan ve bitki türü yaşamını sürdürmektedir. yeryüzünde yaşayan canlılar doğa ile sürekli iç içedir bu nedenle de doğa ile sürekli etkileşime girerler.

İnsanların, hayvanların ve bitkilerin doğada en fazla ilişki içinde olduğu madde topraktır bu sebepten dolayı toprak tüm canlılar için büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü toprak sayesinde canlılar yaşamlarını devam ettirirken aynı zamanda yaşamlarının devamlılığını da toprak sayesinde sağlarlar.

Yeryüzünde canlılar arasında bir ekosistem düzeni vardır. Bu ekosistemin sistemli bir döngü şeklinde devam edebilmesi için toprak büyük bir rol üstlenmektedir.

Toprağın insanlar için önemine bakacak olursak öncelikle insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılanması için temel ihtiyacın toprak olduğunu görmekteyiz. Çünkü diğer canlılar gibi insanların da temel ihtiyaçlarının başında beslenme gelmektedir bu yüzden insanların beslenme ihtiyaçlarının karşılandığı besinler toprak sayesinde yetiştirilmektedir. Toprağa atılan tohumların besin haline gelmesi sonucunda insanlar bu besin maddeleri ile beslenme ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.

Hayvanlar için de toprak son derece önemlidir çünkü hayvanlar da temel ihtiyaçları olan beslenme ihtiyaçlarını karşılayabilmek için verimli topraklara ihtiyaç duyarlar. Çünkü hayvanlar verimli topraklardaki otlar sayesinde beslenirler.

Bitkilerin ise temel yaşam alanı topraktır diyebiliriz. Çünkü bitkiler toprağa kökleri ile tutunurlar ve yaşamaları için gerekli olan suyu ve besin maddelerini kökleri sayesinde topraktan karşılarlar bu nedenle de bitkiler için de toprak son derece önemli olmaktadır.

Bitki Hayvan İnsan ve Toprak Arasında Nasıl Bir İlişki Vardır Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Yorum Alanından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz