Web sitemize hoşgeldiniz, 16 Ocak 2021

Bitik Vazosu Hakkında Bilgi

Bitik Vazosu Özellikleri, Bitik Vazosu Hakkında Bilgi

Bitik Vazosu, 1937’de Bitik Höyüğü’nde bulunan vazo parçasıdır. Höyük Ankara’nın 42 km kuzeybatısında, Ankara-Kızılcahamam karayolunun 3 km kadar batısında, ovanın tam ortasındadır.

Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesinde sergilenmekte olan 36,5 cm yüksekliğin­deki vazo yaklaşık İÖ 1400’e (Hitit dönemi) tarihlenir. Vazonun önemi, üstünde Hitit metinlerinde anlatılan bazı sahnelerin be­timlenmiş olmasından ileri gelir.

Yalnızca karın ve omuz bölümlerinden parçaların ele geçtiği vazo çok renkli astar üstüne kabartma ve boyalı bezeklerle be­zenmiştir. Bezemeler süslü şeritlerle üç yatay kuşağa ayrılmıştır. En alt bölümde insan başları, ortada yiyecek ve içki taşıyan erkekler (bunlar büyük bir olasılıkla kayıp parçaların birinde betimlenmiş bir ziyafet sahnesinin devamıdır), üst bölümdeyse kar­şılıklı alçak taburelerde oturan bir kadınla erkek betimlemesi yer alır. Soldaki erkek bir eliyle karşısındaki kadının peçesini açmakta, öbür eliyle de içki sunmaktadır. Kadın da sol eliyle içki kabını kavramıştır. Büyük bir olasılıkla bu, en eski “kutsal evlilik” betimlemesidir. Ama ana temanın bu sahne olduğu kesin değildir. Çünkü kadının arkasında ayakta duran ve oturan çifte oranla daha büyük boyutlardaki figü­rün belden yukarısı yok olmuştur. Vazonun “kutsal evlilik” sahnesi kadar ilginç başka bir yanı ,da, dönemin mobilyaları, müzik aletleri ve giysileriyle ilgili bilgi vermesidir.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz