Web sitemize hoşgeldiniz, 20 Temmuz 2018

Bisikletin İcadı Kısaca

Geçmişten günümüze kadar motorlu ve motorsuz araçlar alanında bir çok gelişmeler yaşanmıştır. Bu yazımızda sizlere bisikletin tarihçesi konusunda bilgi vereceğiz.

868546101700’lü yılların sonlarına doğru ilk olarak Fransa’da geliştirilmeye başlanan bisiklet, 1791 senesinde Conte de Sicac tarafından ilkel bisiklet olarak meydana gelmiştir. Aynı büyüklükte iki tekerleğin arasına bir tahta parçası konmuştur ve böylece ilk ilkel bisiklet meydana gelmiştir. Sürücüler tahtayı iki bacağının arasına alıp ayaklarıyla iterek bu aracı kullanıyordu. Daha sonra Alman Baron Karl VonDrais tarafından bu alet biraz daha geliştirilmiş ve bu alete aynı zamanda İngiltere ve Almanya’da eğlence atı adı verilmiştir.

1839 senesinde İskoçyalı Kirpatrick Macmillan pedallı bisikleti yapmıştır. Pedal ileri geri çalışarak birleştirme çubuklarını hareket geçiriyordu ve böylece arka tekerler dönüyordu ve hareket sağlanıyordu.

Tüm bu çalışmalar sonrasında ise zincirle çalışan bisikletler oluşturulmuştur ve aradaki pedallar zincir ile bağlanmıştır. Günümüzde ise tamamen pedallarla çalışan, frenleri olan hatta yokuşlarda ve inişlerde kullanılmak üzere vitesleri olan bisikletler üretilmeye başlanmıştır.

Bisikletin İcadı Özet Konulu Yazımız Hakkındaki Yorumlarınızı ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Kardelen nur Kızıltepe dedi ki:

  Bu şey azmı

 2. yunus dedi ki:

  Bunu kim yazdı bisiklet nasıl icat edildi süper olmuş.

 3. Anonim dedi ki:

  Benimde ödevim var.Umarım hoca beğenir.??a

 4. Anonim dedi ki:

  Az dedik

 5. Helin dedi ki:

  Müthiş derecede güzel çok iyi.

 6. beyza dedi ki:

  Teşekkürler ödevimde kullandım. Öğretmen dedi ki bisiklet kullanmak sağlık açısından çok faydalıymış. Sevindim çünkü benim de çok sevdiğim bir bisikletim var hem de aynalı. :)

  1. İrem bilgin dedi ki:

   boşuna hava atma

Yorum Yaz