Web sitemize hoşgeldiniz, 29 Kasım 2021

Birleşmiş Milletler Nedir Kısaca

Bu yazımızda Birleşmiş Milletler nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan insani krizler, güvenlik sorunları, devletlerin diplomatik ve bürokratik krizleri, ekonomik krizler dünya ülkelerini harekete geçirmiştir. Bu bağlamda Birleşmiş Milletler adı altında bir birlik kurulmuştur.

24 Ekim 1945’te kurulan Birleşmiş Milletler  (United Nation – UN), küresel ve ulusal ölçeklerde güvenliği sağlamak, toplumsal olarak iktisadi, idari ve sosyal, kültürel yardımlar oluşturmak amacını taşımaktadır. İlk kurulduğu yıllarda 51 olan üye sayısı günümüzde 193 ülkeye ulaşmıştır.

Birleşmiş Milletler, dünyanın küresel güvenliğini sağlamak, krizlerle başa çıkmak, savaşları bitirmek, doğal afet ve felaketlerle mücadele etmek, siyasi, idari, iktisadi, sosyal ve kültürel kalkınmalar sağlamak için vardır.

Örgütsel yapısında genel kurulda her üyenin temsilcileri bulunmaktadır. Silahsızlanma, silah denetimi, barış ve huzurun sağlanması, insan haklarının korunması gibi görevleri bulunur.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. emin dedi ki:

    Cenevre’de Birleşmiş Milletler’in önünde duran ayağı kırık sandalye, savaşlar son bulsun, insanların ayakları kopmasın anlamına geliyormuş!

Yorum Yaz