Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Aralık 2020

Birleşmiş Milletler Günü İle İlgili Yazı

Birleşmiş Milletler Günü Hakkında Bilgi, Birleşmiş Milletler Günü ile ilgili yazılar

Birleşmiş Milletler Günü

(24 Ekim)

Sebebi ne olursa olsun her savaş, arkasında birçok ölü, yara­lı sakat öksüz, salgın hastalıklara yakalanmış insanlar, yanmış, yı­kılmış evler, şehirler, ülkeler ve harap olmuş bir doğa parçası bıra­kır. Bütün bunlar büyük toplumsal ve ekonomik kayıplara neden olmaktadır. Bu kayıpların giderilmesi için uzun yıllara ihtiyaç du­yulmaktadır.

Yapılan bütün savaşlara rağmen tüm uluslar; savaşsız, barış içinde yaşanılan bir dünyanın özlemini duymuşlardır. 1. ve 2. Dünya Savaşlarının korkunç sonuçları, insanlığın barışa ne kadar ihtiyacı olduğunu ortaya koymuştur.

Özellikle 1. Dünya Savaşı’nın ortaya koyduğu acı tablo, tüm insanlığı dehşete düşürdü. Dünyada barışın sağlanması için ABD Başkanı Wİlson’un önderliğinde “Milletler Cemiyeti” kuruldu.

Bu cemiyet bütün uğraşlarına rağmen 2. Dünya Savaşı’nın çıkmasını engelleyemedi. 1940 yılında 2. Dünya Savaşı başladı Bu savaşın sonucunda milyonlarca insan öldü, birçok ülke yandı, yıkıldı. Savaşın sonucu insanlık açısından bir felaketti.

2. Dünya Savaşı sonunda galip gelen devletler, sürekli olan bir dünya barışı için toplandılar. 26 ülkenin yöneticisi, ABD Başka­nı Roosevelt’in önderliğinde 1 Ocak 1942’de Birleşmiş Milletler adı altında bu örgütün temellerini attılar, 25 Nisan – 26 Haziran 1945 arasında San Fransisco’da toplanan Birleşmiş Milletler Uluslararası Konferansı’nda, Birleşmiş Milletler Örgütüne son şeklini verdiler 24 Ekim 1945 tarihinde “Birleşmiş Milletler Örgütü”nün kurulduğunu Kon ettiler, 24 Ekim 1945 tarihinde örgütün kuruluşuna 51 ülke imza atmışken, günümüzde bu örgüte üye olan devlet sayısı 191’dir,

Her yıl 24 Ekim günü yurdumuzda gazete, dergi, radyo, ve televizyonda Birleşmiş Milletler’in çalışmalarını anlatan etkinlikler yapılır. Okullarımızda Birleşmiş Milletler’in kuruluş amaçları anlatılır Konu ile ilgili şiirler, yazılar okunur; konuşmalar yapılır. Filmler slaytlar izlenir.

Birleşmiş Milletler Günü Hakkında Bilgi ve Birleşmiş Milletler Günü ile ilgili yazı hakkında yorumlarınızı aşağıdan hemen yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Yorum Yaz