Birleşik Arap Emirlikleri Başkenti ve Hakkında Kısa Bilgi

Birleşik Arap Emirlikleri hakkında bilgi kısaca, Birleşik Arap Emirlikleri başkenti neresi

Birleşik Arap Emirlikleri

Batısında Katar, kuzeydoğusunda Umman, güneyinde ise Suudi Arabistan ile komşu olan Birleşik Arap Birlikleri 7 emirlikten oluşan bir federasyon olarak Basra Körfezi’nde yer alır. Yüzölçümü 83.600 m2, nüfusu 1.040.000, dili Arapça, dini Müslüman, başkenti Abudabi, para birimi dirhemdir, ikinci Dünya Savaşı’ndan sonra bazı şeyh ailelerinin yörede güçlerini arttırmaları sonucu 1969 yılında ingiltere körfezden çekilmiş, bu boşluğu, oluşturulan Birleşik Arap Emirliği doldurmuştur. Katar ve Suudi Arabistan’la olan sınır problemlerini 1974’te çözümleyen B.A.E. günümüzde 7 emirliğin yöneticilerinden oluşan bir yüksek şura tarafından yönetilir. Emirlikler içinde en büyüğü Abu Dabi’dir.

birleşik arap emirlikleri

Ülkenin en dağlık bölgesi Umman’a doğru uzanan bölümdür. En yüksek nok-tası 1550 metredir. El-Burayni ve El-Liva başlıca vahalarıdır. Geri kalan yerler çöl-dür. Ülkenin 770 km.’lik kıyı şeridinde kaya adacıkları,mercan kayalıkları uzanır. Sıcak ve kurak bir iklimi vardır. Yazın kıyıda nem oranı % 90’ı bulur.

Ekonominin can damarı petroldür. Ulu-sal gelir olarak dünyanın en zengin ülkelerindendir. Petrol bütün ihracatının % 95’ini oluşturur. Çimento üretimi, alümin-yum fabrikası, demir çelik kuruluşları önemlidir. Ayrıca deniz ürünleri işleme merkezi de bulunur.

Birleşik Arap Emirlikleri dünyanın her tarafından gelen ithal ürünleri, eşyaları ile doludur. Sosyal hayat ve refah her geçen gün yükselmektedir. Mesela bundan 20 yıl önce lüks sayılan otomobil, renkli televizyon gibi tüketim araçları bugün herkes için normal ihtiyaç ürünleri olmuştur.

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.