Web sitemize hoşgeldiniz, 04 Ağustos 2021

Birinci Dünya Savaşının Osmanlı Devleti Açısından Sonuçları

indirI. Dünya Savaşı adından da anlaşılabileceği gibi tüm Dünya ülkelerini etkileyen ve tüm dünya ülkelerinin katılarak bu savaş sonucunda bir çok derin sonuçlar ile karşı karşı kaldığı dünya tarihinde son derece önemli olan savaşların başında gelmektedir.

I. Dünya savaşının Osmanlı Devleti açısından da oldukça önemli sonuçları vardır;

SİYASİ SONUÇLAR:

Dünya haritası değişikliğe uğramıştır. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu parçalanırken, Çalık Rusya ve Osmanlı Devleti yıkılış sürecine girmiştir. Osmanlı Devleti sınırlarının içinde yeni devletler kurulmaya başlamıştır ve dolayısı ile yeni devletler yeni rejimleri beraberinde getirmiştir. I. Dünya Savaşının ardından Anadolu’da Mustafa Kemal liderliğinde Yeni Türk Devletinin temelleri atılarak Cumhuriyet yönetimine geçiş dönemi başlamıştır.

EKONOMİK SONUÇLAR:

I. Dünya savaşı öncesin Avrupa devletleri ekonomik güçlerini kaybetmiştir ve bu ekonomik güç ABD’ye ve Japonya’ya geçmiştir. Bunun sonucunda da Avrupa’daki ekonomide devlet ekonomiye müdahale etmeye başlamıştır.

Savaş sonrasında Avrupa Devletlerinde planlı kalkınma dönem başlamıştır ve bu ülkelerde Osmanlı Devleti de içlerinde olmak üzere enflasyon yaşanmaya başlamıştır. Aynı zamanda Osmanlı Devletinde I. Dünya Savaşı sonrasında ekonomik olarak tam anlamı ile çöküntü başlamıştır. Bu durum da Osmanlı Devletinin tamamen yıkılma sürecini hızlandırmıştır.

TOPLUMSAL SONUÇLARI:

Savaş sonrasında 10 milyon insan hayatını kaybetmiştir ve 20 milyon insan da ağır bir şekilde yaralanmıştır ve sakat kalmıştır. Özellikle Avrupa ülkelerinde üretici olan genç nüfus tükenirken tüketici nüfus artmaya başlamıştır ve bu durum ekonomiyi alt üst etmiştir.

Birinci Dünya Savaşının Osmanlı Açısından Sonuçları Konulu Yazımız Hakkındaki Yorum ve Sorularınızı Aşağıdaki Yorum Kısmından Hemen Bize Yazın. 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

 1. Azra dedi ki:

  Ellerinize sağlıkmuhteşem olmuş;)

 2. BARAN dedi ki:

  PROJE ÖDEVİME YARADI SAĞOLUN 100 ALDIM

 3. baba dedi ki:

  elınıze saglık ısıme cok yaradı

 4. Anonim dedi ki:

  Benim proje ödevime yardim edermisiniz..

 5. XDD dedi ki:

  ÇOK GÜZEL OLMUŞ ELLERİNİZE SAĞLIK

 6. derya dedi ki:

  bunları yazana teşekkürler, birinci dünya savaşı sonuçları osmanlıyı nasıl etkilemiştir kısa yazılmış ben açık sözlü olmak gerekirse beğendim, böyle siteler daha çok olsa keşke :)

Yorum Yaz