Web sitemize hoşgeldiniz, 17 Nisan 2021

Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Osmanlı Devletinin Siyasi ve Askeri Durumu Nasıldı?

Bu yazımızda Birinci Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı Devletinin siyasi ve askeri durumu nasıldı kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Birinci Dünya Savaşı 1914 – 1918 yılları arasında gerçekleşen birçok devletin doğu ve barı bloku olarak karşılaştığı bir savaştır. Bu savaş, dünyanın en kanlı ve en büyük çaplı savaşlarından biri olmuştur. Etkileri ve kullanıldığı teknoloji bakımından da dünya savaşı olarak isimlendirilmiştir.

Birinci Dünya Savaşı, İtilaf Devletleri ve İttifak Devletleri arasında gerçekleşmiştir. Savaşta Osmanlı Devleti Almanya desteği ve planları doğrultusunda sonradan İttifak Devletleri arasına girerek yer almıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda geniş toprakları üzerinde birçok cephede savaşmak zorunda kalan Osmanlı Devleti birçok cepheden asker ve askeri mühimmat sıkıntısı çekmiştir.

Osmanlı Devleti’nde ikinci meşrutiyetin ilan edilmesi, Abdulhamid’in hal edilmesi, kardeşlerinin yerine tahta sırayla geçmesi, İttihat ve Terakki’nin kurduğu hükümetlerin Balkan siyasetinde başarısız olması ve güneyde de toprak kayıplarının yaşanması, Osmanlı Devleti’nde darbelerin tarihinin açılması, azınlıklara verilen hakların ters yüz edilmesi durumunda bu siyasi çalkantılar arasında savaş patlak vermiştir.

Osmanlı Devleti’nin askeri zekası ve teknik becerisi oldukça yüksek olsa da sayı ve teçhizat olarak zorlukların yaşanması, mevsimlerin zorluğundan sevkiyatların zorlaşması ve askerlerin yaya olarak yolculuk etmek zorunda kalmaları, donanmaların kullanılamaz halde olması askeri zorlukların yaşanmasına neden olmuştur.

Bütün bunlara Osmanlı Devleti, siyasi ve askeri olarak birçok cephede zafer kazanmış, savaş sonrası Milli Mücadele’nin de sürmesinde bu siyasi ve askeri alt yapı teknik zeka ve becerisi etkili olmuştur.

Birinci Dünya Savaşı Öncesinde Osmanlı Devletinin Siyasi ve Askeri Durumu Nasıldı Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Semra yılmaz dedi ki:

    Bence haklısın çünki askeri ve siyasi bakımından hemen hemen bitiktiler ama yinede başarılı oldular

  2. müzeyyen dedi ki:

    Birinci Dünya Savaşı öncesinde Osmanlı Devletinin siyasi ve askeri durumu hemen hemen bitik durumdaydı. Buna rağmen pek çok cephede aşarılar elde etti. O anki teknoloji, teçhizat ve imkanlarla yapabileceğinin en iyisini yaptı.

Yorum Yaz