Web sitemize hoşgeldiniz, 13 Nisan 2021

Birçok Organik Bileşiğin Yapısındaki Kimyasal Bağlarda Enerji Mevcut Olmasına Rağmen ATP’yi Canlılar İçin Önemli Yapan Nedir?

Bu yazımızda birçok organik bileşiğin yapısındaki kimyasal bağlarda enerji mevcut olmasına rağmen ATP’yi canlılar için önemli yapan nedir kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Canlılar hücre boyutunda enerji ürettikleri için canlılık faaliyetlerini sürdürebilirler. Hücrede gerçekleşen kimyasal tepkimelerden enerji meydana gelir ve bu enerji canlılık faaliyetleri için kullanılır. ATP sentezi de hücre organeli olan mitokondride üretilmektedir.

ATP, canlılık faaliyetlerinin gerçekleşmesi için gerekli olan enerjinin sağlanmasında ve yerine getirilmesinde önemli bir rol oynar. Adenin tri fosfat olarak ATP, enerjinin karşılanmasında hücrede gerekli olan ihtiyacı yerine getirir. ATP, en hayati maddedir. Enerji üretilmemesi, solunumun bitmesi, canlılığın sona ermesi anlamlarına gelmektedir. Bu nedenle ATP sentezi canlılık için gereklidir. Mitokondri de DNA bulundurmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. sevgilisiz çocuk dedi ki:

    Sevgilisi olmayan yazsın konuşalım

  2. zeki dedi ki:

    Birçok organik bileşiğin yapısındaki kimyasal bağlarda enerji mevcut olmasına rağmen ATP’yi canlılar için önemli yapan enerji dönüşümünde oynadığı rolden dolayıdır.

Yorum Yaz