Web sitemize hoşgeldiniz, 03 Aralık 2021

Bir Zaman Makinesi Olsaydı Hangi Zamana Gitmek İsterdiniz Kompozisyon

Bu yazımızda bir zaman makinesi olsaydı hangi zamana gitmek isterdiniz kompozisyon kısaca olarak bilgi aktaracağız.

Zaman, geçmişten geleceğe doğru aktığına inandığımız hız ve yerçekimine göre değişen, lineer bir düzlem boyutunda hareket eden bir kavramdır. Zaman, bir ağ gibi evreni kapsamaktadır. Zamansızlık boyutu bulunmamaktadır.

Bu bağlamda bir zaman makinesi icat edilseydi, daha çok geçmişe gitmek mümkün olabilirdi. Güneş ışınları Dünya’ya 8 ışık dakikasında gelmektedir. Bu demektir ki Güneş’e herhangi bir şey olsa, 8 dakika sonra haberimiz olacaktır.

Bir zaman makinesi olsaydı, geçmiş zamanlardan 15. yüzyıla gitmek isterdim. Bilimin Avrupa’da karartıldığı, Asya’da rehber edildiği o yıllarda, şimdiki durumun tam aksi olduğunu iddia edenlere güzel cevaplar bulunabilirdi.

O yüzyılda bilimsel değerlerin yeni yeni sorgulanmaya başlanmasıyla, bilimsel gerçekler ortaya çıkmaktaydı. O zamanın da gerisinde fizik, mekanik, kimya, biyoloji, astronomi zaten gelişmişti. Zamansal bir boyut içinde 15. yüzyılda insanlar güç dengeleri kurmak için bilgi gücünün bastırılmasını ön görmekteydi.

Nitekim, doğuda işler öyle değildi. Mekanik ve mühendislik, gözlemcilik, denizcilik, bilim doğrultusunda gelişirken, çeşitli sultalar da yok olmaya mahkumdu. Bunun en güzel örneğini İstanbul’un fethi ile yaşamış olurdum. Çağların açılıp, kapanması, kültürlerin yeniden inşa edilmesi, bütün kıymet hükümlerinin bilim nazarında değer kazanması bu şekilde mümkün olabilirdi.

Şuan sefasını sürdüğümüz bilimin, geçmiş yıllarda ne zorluklarla aşılması gereken engelleri aşarak bugünlere geldiğini daha rahat görebilirdik.

Bir Zaman Makinesi Olsaydı Hangi Zamana Gitmek İsterdiniz Kompozisyon Hakkında Yorumlarınızı Aşağıdan Hemen Yazabilirsiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. Ziyaretci dedi ki:

    S annem le babamın kendi kucuklugume gitmek isterdim

  2. saniye dedi ki:

    Böyle bazı anlar vardır ışınlanmak istersin de ama olduğun yerde kalakalırsın işte öyle bir aruh halindeyim. Makine olsaydı ilk çağa gitmek isterdim.

Yorum Yaz