Web sitemize hoşgeldiniz, 22 Eylül 2020

Bir Mevsimde Kaç Ay Vardır?

Aşağıda bir mevsimde kaç ay vardır kısaca olarak ele alcağız.

Mevsimler, dünyanın yıllık hareketi sonucunda meydana gelmektedir. Dünya, güneş etrafında döndükçe eliptik yörüngesinde farklı bölgelerde farklı mevsimler yaşanmaktadır. Dünyanın yörüngesi ve şekli gereğince farklı yarım kürelerinde zıt mevsimler yaşanmaktadır. Kuzey yarım kürede yaz yaşanırken güney yarım kürede kış yaşanması bundandır.

Bir yılda dört mevsim bulunmaktadır. Bir yıl on iki ay sürmektedir. Bu nedenle, bir mevsimde üç ay bulunmaktadır. Mevsimler, ilkbahar, yaz, sonbahar, kış olarak gerçekleşir. Her mevsim yaklaşık olarak üç ay sürmektedir. Böylece bir senede dört mevsim yaşanmaktadır. Mevsimler, dünyanın farklı coğrafyalarında dünyanın hareketi ve şekli gereğince uzayıp kısalabilir. Ara mevsimlerin yaşanmadığı ve yaz ve kış mevsimlerinin altı ay olduğu coğrafyalar bulunmaktadır.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

  1. semanur ilbuğa dedi ki:

    ilginç. inanamıyorum

  2. ilayda dedi ki:

    yazıyı çok beğendin puanım 10 üzerinden on, bir mevsim kaç aydır bunu kısaca istemiştim :) tam da istediğim gibi, okulun en güzel ve çalışkan kızı olarak beğendim, tembellere kapak olsun.

  3. yaser dedi ki:

    Bir sene 12 aydan ve 4 mevsimden oluşur. Bu bilgiden bir mevsiminden 3 aydan oluştuğunu çıkarabiliriz. Ama her mevsimin kendine has ayrı güzelliği var.

Yorum Yaz