Bir Çocuklu Ailelere Öneriler

Köyden kente göç sebebiyle artık geniş aile sayısı, çekirdek aile sayısının yanında çok küçük rakamlarla ifade edilebiliyor. Artık çalışan annelerinde aşırı şekilde arttığı yeni düzende çiftler ikinci çocuğa bakamama veya ilgilenememe korkusu yüzünden tek çocukta kalmış ve tek çocuklu aileler aşırı derecede artmıştır. Tek çocuğu olduğu için aşırı derece de rahat ettirme, koruma görevi üstlenen ve bunu bir misyon haline getiren ebeveynler çocuklarına kötülük yaptığının farkına henüz varamadıysa kısa sürede varmalıdır. Çünkü çocuk tekte olsa 3’te olsa çocuktur ve çocuk olmanınsa bazı getirdiği durumlar vardır. Tek çocuk olarak büyüyenler genellikle utangaç ve pasif kalmakta, kendi sorunlarını asla kendi başlarına çözememektedirler.

ogrencilersinif

İletişim eksikliği nedeniyle arkadaş bulmakta zorlanan çocuklar ailede bulunan yetişkinlerle vakit geçirdiği için temel güven duygusunu hiçe indirgemektedir. Çocukların bazı aile gezilerinde gereğinden fazla özellik istemeleri ve evde yaşadığı rahatı aradığı gözlenmiştir. Bunun olmasının yegane sebebi yukarda bahsettiğimiz faktörlerdir. Peki tek çocuklu bir aile iseniz ve çocuğunuzu iyi bir şekilde yetiştirmek istiyorsanız ne yapmalısınız?
– Çocuğun her yaşa göre belirli durumlarda olabileceğini belirtmiştik. Bu sebeple çocuğunuz hangi yaşta ise o yaşa özel kurallar koymalısınız. Çocuğum üzüldü diye kuraldan vazgeçmemeli ve kuralda kalıcılığı sağlamalısınız.
– Çocuğunuzun her istediğini anında karşılamayı bırakın ve biraz zamana yayın.
– Çocuk mümkünse kreşe, anaokuluna veya gündüz bakım evlerine gönderilmeli yeni arkadaşlıklar kurması sağlanmalıdır. Eğer çocuk için böyle bir imkânınız yoksa sık sık bazı ailelerle görüşülmeli ve oradaki çocuklarla ikili ilişkilerde bulunmasına yardımcı olmalısınız.

İşte 3 altın kural bu diğerleri de buna benzer şeylerdir. Unutmayın her şeyi istediği an yapabileceğini hissettirmeyin.

derszamani.net

Bu yazıya ilk yorumu sen yaz!

Hemen Yorum Yaz

Adını veya rumuzunu yazabilirsin.